V kanadskej provincii Britská Kolumbia padlo cez víkend viac ako 40 teplotných rekordov – a v nedeľu tam zaevidovali aj najvyššiu teplotu, akú kedy v Kanade namerali. V dedine Lytton 250 kilometrov severovýchodne od Vancouveru vystúpil teplomer na 46,1 stupňa Celzia, oznámilo kanadské ministerstvo životného prostredia.
Doterajší kanadský rekord bol 45 stupňov Celzia, ktorý namerali v provincii Saskatchewan v roku 1937. Ďalšie rekordy sa očakávajú v pondelok, keďže podľa predpovedí bude tlaková výš v regióne naďalej udržiavať horúci vzduch – pred ochladením od utorka.
Teploty v západných oblastiach Kanady sú o 10 – 15 stupňov Celzia vyššie než obvykle. „V častiach západnej Kanady je teplejšie než v Dubaji,“ povedal klimatológ ministerstva David Phillips pre stanicu CTV.
V tamojších obchodoch podľa médií vypredali mobilné klimatizačné zariadenia i ventilátory, zatiaľ čo mestá otvorili "centrá pre ochladenie" a uzavreli viaceré strediská očkovania proti covidu.
To put climate extremes into perspective we measure against the average. The sigma is the standard deviation of a normal distribution of expected values. In this case the heat dome sigma max is 4.4 - that means it's outside of 99.99% of expected values or a 1/10,000+ chance (1/2) pic.twitter.com/8raIMAngkg
— Jeff Berardelli (@WeatherProf) June 27, 2021
Podobná situácia je na severozápade USA, kde americká Národná meteorologická služba (NWS) vydala varovanie o „nebezpečnej vlne horúčav“ v častiach štátov Washington a Oregon. Pondelok by mal byť najhorúcejším dňom vo veľkých mestách ako Seattle a Portland.
V Portlande v štáte Oregon namerali v nedeľu 44,4 stupňa Celzia, čo prekonalo historický rekord 42,2 stupňa Celzia, nameraný len deň predtým.
Dosiaľ najvyššie namerané teploty vzduchu hlásili aj z mesta Eugene (43,3 stupňa Celzia) v Oregone, kde v nedeľu popoludní zastavili olympijské kvalifikačné podujatia v atletike, i v početných ďalších lokalitách severozápadu USA.