Svetová meteorologická organizácia (WMO) oficiálne uznala teplotný rekord nameraný vlani v oblasti Arktídy. Na Sibíri bolo 20. júna 2020 až 38 stupňov Celzia, čo je najvyššia teplota, aká kedy bola zaznamenaná severne od polárneho kruhu. „Je to známka klimatickej zmeny a dôvod na znepokojenie,“ upozornil dnes generálny tajomník WMO Petteri Taalas, ktorého citoval český portál Ekolist.
The alarming shift from older (usually thicker) #Arctic sea ice to younger (usually thinner) ice in early December...
— Zack Labe (@ZLabe) December 14, 2021
[For more info: https://t.co/K2wAwlbHYw] pic.twitter.com/sEMArjLlwa
Teploty v Arktíde vzrástli viac ako dvojnásobne oproti globálnemu priemeru. Aj v Antarktíde, na opačnom póle Zeme, bol vlani nameraný rekord plus 18,3 stupňa. WMO si vedie register rekordov. Pred zapísaním nového ale vždy skúma, akými prístrojmi a za akých podmienok bol nameraný, aby vylúčili nespoľahlivé merania a mimoriadne okolnosti.
Horúčavy spôsobili obrovské požiare
Meteorologická pozorovacia stanica v ruskom meste Verchojansk, ktorá je v prevádzke od roku 1885, teplotný rekord na Sibíri ohlásila počas minuloročnej vlny horúčav, keď boli teploty v regióne desať stupňov nad dlhodobým priemerom. To viedlo k ničivým lesným požiarom a rozsiahlemu topeniu morského ľadu. Stanica leží 115 kilometrov severne od polárneho kruhu.
„Tento nový arktický rekord je jedným zo série pozorovaní hlásených WMO, ktoré bijú na poplach ohľadom našej meniacej sa klímy. V roku 2020 bol tiež zaznamenaný nový teplotný rekord (18,3 stupňov celzia) pre antarktický kontinent,“ povedal generálny tajomník WMO profesor Petteri Taalas. Arktída patrí medzi najrýchlejšie sa otepľujúce regióny na svete a zahrieva sa viac ako dvojnásobok celosvetového priemeru.
Rok 2020 bol všeobecne jedným z troch najteplejších, v porovnaní s priemerom z rokov 1850 až 1900. Experti WMO teraz skúmajú ďalšie tri rekordy. Vlani a tento rok ukázali dve merania 54,4 stupňa na najteplejšom mieste sveta, v kalifornskom Údolí smrti. Na Sicílii bolo tento rok v lete nameraných 48,8 stupňa. Išlo tak o európsky rekord. Tím expertov ešte nikdy nemusel preskúmavať toľko rekordov naraz, poznamenala agentúra DPA.