Mnohí z nás si z dejepisu ešte spomenú na jaskynné maľby v Španielsku, ktoré sú staré približne 24-tisíc rokov. Ako však informuje portál Indy100, na indónezskom ostrove Sulawesi boli objavené ešte staršie maľby. Dokonca sú také staré, že podľa vedcov ich neurobili ľudia.
Maľby objavené v jaskyni na Sulawesi sú teraz najstaršie, aké ľudstvo pozná - vznikli totiž pred 51 200 rokmi. Ich objav vyvolal otázky o histórii ľudskej činnosti na ostrove a migrácii v širšom zmysle.
Presnejšie datovanie
Pokrok v technológii teraz dokázal analyzovať umelecké dielo, ktoré zobrazuje postavy vrátane prasaťa, a presnejšie ho datovať, vďaka čomu je aspoň o 4 040 rokov staršie ako tvrdil pôvodný odhad. Tím výskumníkov pod vedením indonézskeho archeológa Adhiho Augusa Oktaviana využil v štúdii techniku nazývanú laserové ablačné zobrazovanie série U.
„Táto naratívna kompozícia, ktorá bola namaľovaná najmenej pred 51 200 rokmi, zobrazuje ľudské postavy v interakcii s prasaťom, je teraz najstarším známym prežívajúcim príkladom reprezentačného umenia a vizuálneho rozprávania na svete,“ napísali autori.
Revidované dátumy však teraz spochybňujú, ktorý druh bol za maľby zodpovedný, pretože väčšina časových plánov uznáva, že moderní ľudia opustili Afriku najskôr pred 90-tisíc rokmi.
Čo vlastne vieme o našich predkoch?
Najstaršie známe pozostatky moderného človeka na Sulawesi pochádzajú z obdobia pred 25-tisíc rokmi, no dôkazy o predchádzajúcej ľudskej činnosti existujú vo forme skalných prístreškov a nástrojov vyrobených z kameňa. Ak by sa zistilo, že druh, ktorý predchádzal moderným ľuďom, mal kognitívnu schopnosť vytvoriť umelecké dielo, mohlo by to narušiť chápanie odborníkov o našich raných predkoch.
Bez ohľadu na druh, ktorý vytvoril umelecké dielo, výskumníci tvrdia, že demonštruje „bohatú kultúru rozprávania, ktorá sa vyvinula v ranom období dlhej histórie Homo sapiens v tomto regióne – najmä použitie scénickej reprezentácie na rozprávanie vizuálnych príbehov o ľudskom živote a vzťahov so zvieratami“.