Milovníci kníh majú ďalší dôvod na radosť. Ako píše portál Futurism, vedci skúmali, ako čítanie beletrie ovplyvňuje tvoj mozog a tvrdia, že tieto správy sú viac než dobré.
V rozhovore pre PsyPost Lena Wimmer, postdoktorandská výskumníčka na nemeckej Maximiliánskej univerzite, vysvetlila, že ona a jej kolegovia chceli položiť základy pre kvantitatívne štúdie o vplyve beletrie na myslenie – a na svoje potešenie zistila, že čítanie je pre lepšie, než tvrdia niektorí kritici.
Dve veľké analýzy
„V priebehu posledných desaťročí vedci z niekoľkých disciplín tvrdili, že čítanie beletrie pre poznanie v reálnom svete má ďalekosiahle výhody - ale aj potenciálne nevýhody,” povedala pre webovú stránku. „Chcela som získať objektívny, kvantitatívny prehľad o relevantných empirických dôkazoch, aby som mohla rozhodnúť, či je niektorý z týchto predpokladov podporený empirickými štúdiami.”
S cieľom zistiť, ako čítanie beletrie ovplyvňuje mozog, Wimmer a jej spoluvýskumníci vykonali dve metaanalýzy. Prvá, ako vysvetľujú nemeckí psychológovia v magazíne Journal of Experimental Psychology, skúmala výsledky štúdie, ktorá merala kognitívne funkcie u ľudí, ktorí čítajú rôzne typy fikcie.
Druhá brala údaje z longitudinálnej štúdie, ktorá spájala celoživotné čitateľstvo beletrie s kognitívnymi výsledkami od abstraktného myslenia a rozumových schopností až po schopnosť vcítiť sa do druhých.
Sú lepší
V prvej metaanalýze, ktorá zahŕňala údaje zo 70 štúdií a viac ako 11-tisíc účastníkov, vedci zistili, že čítanie beletrie malo malý, ale „štatisticky významný“ pozitívny vplyv na kogníciu subjektov. Najmä ľudia, ktorí čítajú viac beletrie, očividne lepšie súcitia s ostatnými a rozumejú spôsobu ich myslenia, vysvetľuje PsyPost.
Druhá metaanalýza, ktorá zahŕňala 114 štúdií a viac ako 30-tisíc účastníkov, našla ešte výraznejšie pozitívne spojenie medzi čítaním beletrie a kognitívnymi schopnosťami, najmä pokiaľ ide o verbálne zručnosti, uvažovanie, abstraktné myslenie a riešenie problémov.
Podobné trendy
Podobne ako pri prvej analýze vedci zistili všeobecný trend smerom k lepším emocionálnym kognitívnym schopnostiam, ako je empatia, hoci táto korelácia nebola taká výrazná. Celkovo, povedala Wimmer, obe metaanalýzy ukázali podobné trendy: „Ľudia, ktorí čítajú veľa beletrie, majú lepšie kognitívne schopnosti ako ľudia, ktorí čítajú beletriu málo alebo vôbec.“
„Tieto výhody sú malé v rámci rôznych kognitívnych zručností, ale stredne veľké pre verbálne a všeobecné kognitívne schopnosti,” povedala pre PsyPost. „Dôležité je, že medzi čítaním beletrie a kognitívnymi zručnosťami existuje silnejšia súvislosť ako medzi čítaním literatúry faktu a týmito zručnosťami.”