Začiatkom tohto roka Elon Musk oznámil, že jeho startup Neuralink s rozhraním mozog-počítač vôbec po prvýkrát úspešne implantoval bezdrôtový mozgový čip do ľudského subjektu. Ako píše Futurism, počas nasledujúcich pár mesiacov sme videli, ako 29-ročný Noland Arbaugh pohybuje myšou kurzorom, hrá hru Civilization VI a dokonca aj Mario Kart.
Ako však informuje Wall Street Journal (WSJ), v zákulisí nastali komplikácie. Po tom, čo sa obrátili na Neuralink, spoločnosť v blogovom príspevku pripustila, že s implantátom sa vyskytli problémy. Obavy začali, keď rýchlosť, akou sa dáta z Arbaughovho implantátu prenášali, časom klesala, čo naznačuje, že so zariadením niečo nie je v poriadku.
Problémy so vzduchom a vláknami
Čip N1, ktorý bol roboticky implantovaný do mužovej lebky, pozostáva z mikroprocesora, batérie, komunikačného čipu a 64 vlákien, ktoré sú tenšie ako ľudský vlas. Konce týchto vlákien boli vložené do motorickej kôry mozgu, čo mu umožnilo bezdrôtovo prenášať Arbaughove zámery.
Niektoré z týchto vlákien sa však odvtedy stiahli. Jednou z teórií je, že vzduch, ktorý bol po operácii uväznený v jeho lebke, mohol tieto vlákna posunúť.
„V týždňoch po operácii sa z mozgu stiahlo množstvo vlákien, čo viedlo k čistému zníženiu počtu účinných elektród,” napísal startup v blogovom príspevku. „To viedlo k zníženiu počtu bitov za sekundu (BPS).”
Spoločnosť tvrdí, že aj pri zníženom počte elektród dokázala z dlhodobého hľadiska skutočne zvýšiť BPS, a to vďaka úpravám vykonaným v „algoritme záznamu“ a vylepšeniam „techniky na prevod týchto signálov do pohybov kurzora“.
Ďalší kandidáti
„Tieto vylepšenia priniesli rýchle a trvalé zlepšenie BPS, ktoré teraz nahradilo počiatočnú výkonnosť.” Podľa zdrojov WSJ tím Neuralinku očakával podobné výzvy. Spoločnosť tiež údajne informovala Úrad pre potraviny a liečivá o možných opravách pre ďalšiu operáciu zahŕňajúcu človeka.
Ak pôjde všetko podľa plánu, Neuralink chce v priebehu nasledujúcich mesiacov implantovať čip do ďalších dvoch pacientov a do konca roka celkovo desiatich ľudí. Futurism dodáva, že Neuralink nie je v tomto odbore úplne prvý. Zariadenia, ktoré skenujú elektrické signály mozgu a premieňajú ich na pohyb kurzora, existujú už niekoľko desaťročí.
Pacient nádej nestráca
Ale zefektívnením procesu implantácie a umožnením bezdrôtového prenosu údajov má startup stále šancu priniesť túto technológiu oveľa väčšiemu počtu ľudí, ktorí stratili kontrolu nad svojimi končatinami. Aj údaje spoločnosti by sme mali brať s veľkou rezervou, kým neuvidíme čísla vyhodnotené nezávislými odborníkmi.
Čo sa týka Arbaugha, ten je optimista ako vždy. „Prezrel som si, aké sú možnosti a teraz je ťažké žiť inak,“ povedal pre WSJ v marcovom rozhovore. „Tak by som povedal ďalšiemu pacientovi, ďalšiemu kandidátovi - len aby si to užil čo najviac.“