Súhrn neuveriteľných objavov a vedeckých výkonov roka 2023 ukazuje, ako ďaleko môže ľudstvo doviesť zvedavosť a úžas, píše CNN. Zároveň však aj to, že o našej planéte stále vieme žalostne málo. To nám však umožňuje pokračovať v jej objavovaní a neustále ti prinášať zaujímavosti, ktoré často vyrážajú dych.
Stovky nových druhov
V roku 2023 bolo na celom svete nájdených takmer tisíc nových druhov, čo výrazne pridalo na strome života a objasnilo, koľko biodiverzity na našej planéte ešte čaká na nájdenie. Vedci z Kalifornskej akadémie vied a londýnskeho Prírodovedného múzea odkryli stovky tvorov a rastlín od dna oceánu až po izolovaný vrchol v Angole.
Väčšinu novoobjavených druhov tvorili hmyz – vrátane ôs s kovovým odtieňom, ktoré pomáhajú eliminovať poľnohospodárskych škodcov. A vedci našli nezvyčajné tvory, ako je vzácny druh tichej žaby a gekon, ktorý je schopný z chvosta vystreliť žmolku.
Zároveň však treba dodať, že v dôsledku klimatickej krízy vedci bojujú s časom - pokiaľ ich nestihnú identifikovať včas, zmiznú skôr, ako vôbec budeme mať šancu dozvedieť sa o nich viac a pomôcť ich ochrániť.
Späť do budúcnosti
CNN pripomína, že objavujúcim sa vedeckým trendom v roku 2023 bola biológia vzkriesenia alebo pokus o oživenie kedysi vyhynutých reťazcov molekúl a zložitých organizmov. Študijný odbor znie ako základ „Jurského parku“, ale vedci ho využívajú na zvýšenie povedomia o vzostupe kedysi spiacich vírusov, keďže klimatická kríza spôsobuje rozmrazovanie permafrostu.
Biológia vzkriesenia sa využíva aj pri hľadaní farmaceutických riešení štúdiom genetických proteínov našich dávnych predkov. Vedci použili túto techniku na obnovenie vône egyptských mumifikačných balzamov. Cítiť ich môžeš v dánskom múzeu Moesgaard. A áno, prebiehajú aj snahy priviesť späť k životu vyhynuté zvieratá, ako je dodo, mamut srstnatý a tiger tasmánsky.
Tajomstvá oceánu
Výskumníci použili nezvyčajný zdroj na vyriešenie jednej z historických záhad o ľadovom štíte Západnej Antarktídy, ktorý sa v dôsledku globálneho otepľovania rýchlo topí.
Štúdiom DNA Turquetovej chobotnice, ktorá sa nachádza pozdĺž antarktického morského dna, vedci zistili, že ľadová pokrývka sa naposledy zrútila pred viac ako 100-tisíc rokmi. Pochopenie toho, ako sa ľadová pokrývka správa v priebehu času, by mohla poskytnúť pohľad na to, ako by sa v budúcnosti mohla zvýšiť hladina morí.
„DNA živých zvierat dnes obsahuje všetky informácie o ich predkoch (v minulosti), takže je to ako časová kapsula,“ povedala Dr. Sally Lau, postdoktorandka z James Cook University v Austrálii.
Ďalšie zaujímavosti, ktoré priniesla veda v roku 2023:
- Vedci použili röntgenové lúče na skenovanie jedného z Rembrandtových majstrovských diel, „Nočná hliadka“. Zistilo sa, že pod obrazom bola vrstva olova, ktorou chcel umelec ochrániť plátno svojho diela.
- Ľudoopy dokážu rozpoznať starých priateľov, ktorých nevideli celé desaťročia, podľa nového výskumu, ktorý zdokumentoval najdlhšiu sociálnu pamäť, akú kedy videli mimo ľudí.
- Stopy po prepätí, ku ktorému došlo v magnetickom poli Zeme pred tisíckami rokov, boli doslova zapečené do starých mezopotámskych tehál.