Americká architektonická firma Red House spolupracuje s NASA a Massachusettským technologickým inštitútom (MIT) Center for Bits and Atoms na vybudovaní nových biotopov mimo našu planétu.
Red House zmiešava odpadovú biomasu z namíbijského invázneho druhu Acacia luederitzii, ktorý odvádza spodnú vodu a spôsobuje, že sa z úrodných oblastí stávajú púšte – s hubovým mycéliom, ktorý je tvorený podzemnou sieťou spojovacích vlákien. Cieľom je vytvoriť jedlo a v tomto prípade aj udržateľný stavebný materiál, ktorý je údajne pevnejší ako betón.
Mycélium má jedinečné vlastnosti, „ktoré fungujú ako lepidlo, ktoré spája substráty ako sú stavebné sutiny a rastliny dohromady,“ povedal pre Euronews Christopher Maurer, zakladateľ a hlavný architekt Red House.
Eko-bio sci-fi
Sci-fi si často predstavuje budúcnosť ľudstva na Marse a iných planétach ako riadenú strojmi. Na obrázkoch môžeš vidieť mestá lesknúce sa kovom, lietajúce autá a more červeného piesku.
Realita však môže byť ešte pozoruhodnejšia a „zelenšia“. Namiesto biotopov vyrobených z kovu a skla, NASA skúma technológie, ktoré by mohli utvárané zo štruktúry húb, mohli by sa stať našimi budúcimi domovmi vo hviezdach a možno viedli aj k udržateľnejším spôsobom života na Zemi.
Projekt mykoarchitektúry z Ames Research Center NASA v kalifornskom Silicon Valley je prototypom technológií, ktoré by mohli „vypestovať“ biotopy na Mesiaci a Marse.
„Práve teraz sú tradičné návrhy biotopov pre Mars ako korytnačka - nesú svoje domovy so sebou všade na chrbte - spoľahlivý plán, ale s obrovskými nákladmi na energiu,“ povedala Lynn Rothschild v tlačovej správe NASA. „Namiesto toho môžeme využiť mycéliá na pestovanie týchto biotopov sami, keď sa tam dostaneme.“
Projekt predpokladá budúcnosť, kde ľudskí prieskumníci môžu priniesť kompaktný biotop vybudovaný z ľahkého materiálu s hubami, ktorý vydrží na dlhých cestách aj na miesta ako Mars. Po príchode, rozvinutím tejto základnej štruktúry a jednoduchým pridaním vody, budú huby schopné rásť okolo tohto rámca do plne funkčného ľudského biotopu – a to všetko pri bezpečnom zadržiavaní v biotope, aby sa zabránilo kontaminácii marťanského prostredia.
Tento výskum je podporovaný prostredníctvom programu NASA Innovative Advanced Concepts, známeho ako NIAC, a je súčasťou oblasti známej ako syntetická biológia (veda zaoberajúca využitím samotného života ako technológie, v tomto prípade huby). Podľa tlačovej správy NASA sme ešte veľmi ďaleko od toho, aby sme mohli pestovať použiteľné biotopy pre Mars, ale výskum je už rozbehnutý.