Nový výskum odhaľuje fatálny účinok vdychovania emisií z používania fosílnych palív, ako je zemný plyn a uhlie. Vedci tvrdia, že používanie fosílnych palív na výrobu energie, dopravu a priemyselné procesy, ako napríklad výroba ocele, spôsobilo na celom svete ročne až 5,13 milióna úmrtí.
Zistilo sa, že miera úmrtnosti je najvyššia v krajinách, ktoré zaostávajú v ukončení spaľovania uhlia na výrobu energie – konkrétne v Číne a Indii.
Smrtiace prachové častice
Novú štúdiu vykonal medzinárodný tím odborníkov vrátane britského epidemiológa Andyho Hainesa z London School of Hygiene and Tropical Medicine. „Výsledky ukazujú, že úmrtnosť, ktorú možno pripísať znečisteniu ovzdušia využívaním fosílnych palív, je vyššia ako väčšina predchádzajúcich odhadov,“ cituje vedcov portál Dialy Mail.
Vedci tvrdia, že medzi smrteľné znečisťujúce látky vo ovzduší patrí takzvaný prízemný ozón (O3), ktorý vzniká reakciami medzi oxidmi dusíka a prchavými organickými zlúčeninami, ktoré sa nachádzajú vo výfukových plynov automobilov.
Ďalším neviditeľným zabijakom sú mikroskopické prachové častice PM2,5. Sú to drobné toxické častice s priemerom menším ako 2,5 mikrometra, ktoré sú neviditeľné voľným okom. Vdychovanie PM2,5 spôsobuje astmu, pľúcne a srdcové choroby a dokonca aj depresívne symptómy.
Pre novú štúdiu výskumníci použili počítačové modelovanie na posúdenie súvislosti medzi vystavením znečisteniu ovzdušia a zdravotnými výsledkami na celom svete.
Zdroje údajov pre model zahŕňali údaje o populácii, satelitné snímky NASA a poznatky zo štúdie Global Burden of Disease 2019, ktorá stanovuje národné a regionálne miery úmrtnosti.
Milióny mŕtvych
Výsledky ukázali, že v roku 2019 bolo na celom svete 8,34 milióna úmrtí spôsobených toxickými časticami (PM2,5) a ozónom (O3) v ovzduší, z čoho 61 percent (5,13 milióna) súviselo s fosílnymi palivami.
Zvyšných 39 percent znečistenia ovzdušia, ktoré nepochádza z fosílnych palív, pochádza z prírodných zdrojov, ktorým sa nedá vyhnúť, ako je púštny prach a lesné požiare, ako aj z využívania energie v domácnostiach, napríklad spaľovanie tuhých biopalív na varenie a vykurovanie.
Výskumníci zistili, že počet úmrtí v dôsledku znečistenia ovzdušia fosílnymi palivami je najvyšší v južnej a východnej Ázii, najmä v Číne s 2,44 miliónmi mŕtvych ročne, za ňou nasleduje India s 2,18 miliónom ročne.
Veľká časť problému spočíva v tom, že aj keď sa fosílne palivá nahrádzajú obnoviteľnými zdrojmi energie, iné činnosti, ako je výroba cementu a ocele, sa stále vo veľkej miere spoliehajú na fosílne palivá.
Zdravší a dlhší život
Vedci sa v novej štúdii zhodujú, že postupné vyraďovanie fosílnych palív by zachránilo milióny životov, zároveň ale dodávajú, že úmrtia sú len „časťou problému“.
„Zlepšená kvalita ovzdušia by znížila záťaž niekoľkých závažných chorôb, čo by viedlo k zdravšiemu a dlhšiemu životu, menšiemu počtu pacientov, ktorí by potrebovali hospitalizáciu a inú liečbu, a znížila by záťaž pre zdravotnícke systémy na celom svete,“ uvádzajú na záver.