Tureckí vedci chceli zistiť, aké účinky má vaping na veľkosť semenníkov a počet spermií potkanov. Myši a potkany majú anatomické, fyziologické a genetické podobnosti s ľuďmi, a preto sa počas experimentov neustále používajú.
Štúdia bola publikovaná v španielskom lekárskom časopise Revista Internacional de Andrología a zistenia boli prinajmenšom zaujímavé.
V štúdii mali potkany, ktoré neboli vystavené žiadnemu typu nikotínu, priemerný počet spermií 98,5 milióna na mililiter, zatiaľ čo tie, ktoré sa nasýtili dymom z e-cigariet, mali v priemere nižší priemer 95,1 milióna spermií na mililiter.
To nie je všetko. Niektoré z potkanov, ktoré boli vystavené cigaretovému alebo elektronickému cigaretovému dymu, mali to, čo autori štúdie opísali ako „dezorganizované semenné tubuly“. Ide o rúrkovité štruktúry v semenníkoch, ktoré produkujú spermie. A mať tieto veci dezorganizované nie je práve to, čo by si chcel, pretože to môže negatívne ovplyvniť produkciu a kvalitu spermií.
Menšie semenníky aj menej spermií
Zvieratá sa v štúdii rozdelili do troch skupín. Jedna bola vystavená cigaretovému dymu značky Winston, druhá bola zasiahnutá výparmi e-cigariet z vapu Joyetech eGo Aio a treťou bola kontrolná skupina, ktorú ničomu nevystavili.
Boli vložené do „špeciálne navrhnutých zvonových nádob“ a dym alebo výpary sa im podávali dvakrát denne na celú hodinu.
Výskumníci uviedli, že tento výskum poskytuje „vzrušujúcu príležitosť prehĺbiť súčasné poznatky o vplyve fajčenia a elektronických cigariet na patogenézu mužského pohlavného systému“.
Toto je len jedna z mnohých štúdií, ktoré aj elektronické cigarety považujú za zdraviu škodlivé. Napríklad štúdia z vroku 2021 zistila, že vaping je spojený s viac ako dvojnásobným rizikom erektilnej dysfunkcie.
Podľa doterajších zistení môžu výpary z e-cigariet pozostávať z množstva rôznych chemikálií ako napríklad nikotín, rôzne aromatické zlúčeniny, formaldehyd a celý rad nanočasticových zlúčenín ťažkých kovov, ako je kadmium, meď a olovo.