Taiwanský výrobca čipov, zodpovedný za 90 percent najpokročilejších počítačových procesorov na svete, zastavil v stredu výrobu v dôsledku najsilnejšieho zemetrasenia za posledných 25 rokov.
Firma (TSMC) vyrába špičkové mikročipy používané v smartfónoch, autách, cloudových serverových farmách a technológiách poháňaných AI. Jej továrne preto musia neustále fungovať, aby uspokojili dopyt.
Hovorca spoločnosti TSMC novinárom povedal, že niektoré z jej zariadení však boli poškodené a z niekoľkých pobočiek museli evakuovať pracovníkov.
Menšie straty
Finanční analytici Barclays pre Dialy Mail uviedli, že niektoré vysoko sofistikované polovodičové továrne musia bez problémov fungovať 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Je to kvôli špeciálnym súčiastkam, ktoré sa vyrábajú vo vákuu počas niekoľkých týždňov. Zastavenie by tento proces narušilo a zvýšilo tlak na ceny v sektore.
To by mohlo spôsobiť krátkodobé straty v ekonomikách zameraných na výrobu elektroniky ako je Japonsko a Kórea. Cena tvojho vysnívaného iPhonu či doba dodania by však nemali byť v ohrození.
TSMC zaznamenala malý zásah aj na taiwanskej burze, kde jej akcie v stredu klesli o 1,3 percenta. Výrobca však hlási, že bolo poškodené len malé množstvo zariadení aj to len v niektorých továrňach. „Naše kritické nástroje vrátane všetkých našich prístrojov extrémnej ultrafialovej litografie nie sú poškodené,“ uviedla spoločnosť vo vyhlásení podľa agentúry Bloomberg.
Spoločnosť TSMC so sídlom v taiwanskom meste Hsinchu pre Business Insider tiež oznámila, že niektoré z jej závodov na výrobu čipov boli evakuované len ako preventívne opatrenie.
Najhoršie taiwanské zemetrasenie za posledných 25 rokov s magnitúdou 7,2, ktoré uvoľnilo energiu ekvivalentnú atómovej bombe, zabilo najmenej deväť ľudí a ďalších 900 zranilo.