The Bulimia Project, skupina zameraná na povedomie o poruchách príjmu potravy požiadala AI, aby vytvorila „dokonalé“ mužské a ženské telá. Umelá inteligencia čerpala z miliárd fotiek na sociálnych sieťach.
Výskumníci z organizácie zistili, že najžiadanejšie ženy mali blond vlasy, olivovú pleť, hnedé oči a štíhlu postavu, zatiaľ čo „dokonalý“ muž mal tmavé oči, vytesané lícne kosti a výrazné svaly, píše DailyMail.
Využili tri generátory obrázkov
Projekt testoval generátory obrázkov umelej inteligencie vrátane Dall-E 2, Stable Diffusion a Midjourney, aby odhalil, ako vyzerá predstava programov o „dokonalej“ postave u žien a mužov.
Takmer 40 percent obrázkov zobrazuje „dokonalé“ ženy ako blondínky, 30 percent malo hnedé oči a viac ako polovica olivovú pleť. Približne 70 percent „dokonalých“ mužov malo hnedé vlasy a 23 percent malo hnedé oči. Podobne ako u žien, veľká väčšina mužov mala olivovú pleť a takmer polovica mala bradu.
Vo väčšine prípadov mali plné pery, pleť bez vrások a pórov a perfektne sklonené nosy. Všetky črty, ktoré sú veľmi žiadané a často napodobňované pomocou plastických operácií. „Vo veku instagramových filtrov nikto nemôže primerane dosiahnuť fyzické štandardy stanovené sociálnymi médiami. Je duševne aj fyzicky zdravšie udržiavať očakávania týkajúce sa vzhľadu tela priamo v realite,“ uvádza správa z výskumu Bulimia Project.
Chceli preskúmať predsudky a nebezpečenstvá AI
James Campigotto, dátový novinár na Floride, ktorý pomáhal pri práci na štúdii Bulimia Project, povedal pre Fox News, že jej cieľom bolo preskúmať predsudky a nebezpečenstvá AI a silu sociálnych médií, čo sa stáva čoraz väčším problémom, najmä medzi mladí ľudia.
„Nerealistické štandardy krásy spoločnosti môžu byť škodlivé pre duševné a fyzické zdravie,“ dodávajú v správe na záver.