Uvoľnenie pandemických opatrení nám dáva priestor na utužovanie vzťahov s blízkymi. Nemal by si ale zabúdať na najdôležitejší vzťah - ten so sebou.
Kľúčom k duševnému zdraviu a pohode sú sebaprijatie a sebaláska. Tá pre každého znamená niečo iné, no dôležité je zistiť, ako vyzerá pre teba, ako pre jednotlivca.
Sebaláska neznamená dať si wellness
Téma sebalásky odštartovala sériu diskusií s názvom Donaha, ktorú zorganizovala platforma ksebe.sk spolu s Veronikou Ragan, psychologičkou a terapeutkou. Keďže sebaláska má viacero podôb, diskusie sa zúčastnili osobnosti z rôznych odvetví. Hosťami boli influencerka a autorka projektu Som bohyňa Ema Müller, raper Tono Suchota a generálny riaditeľ O2 Igor Tóth.
Rovnako dôležité, ako je starať sa o vzťahy s inými ľuďmi, je potrebné udržiavať aj zdravý vzťah so sebou samým. „Sebaláska neznamená dať si v nedeľu wellness alebo pleťovú masku. Je to forma najvyššej úprimnosti a intimity vo vzťahu k sebe samému, od ktorého potom odvíjame vzťahy s druhými ľuďmi,“ prezradila Veronika Ragan, známa aj ako autorka projektu Spomiluj.
Sebaláska taktiež znamená prijať seba samého takého, aký si. „Na vysokej škole sme museli veľa prezentovať, bol som nesebavedomý. Čo mne pomohlo, bol pozitívny feedback a drobné úspechy. A krôčik po krôčiku som sa cez sebauvedomenie dostal k sebaláske,” uviedol Igor Tóth.
Hejty sa jej dotýkajú
Ema Müller už dlhší čas motivuje ženy k sebaláske. Na sociálnych sieťach neskrýva emócie ani zlé dni. „Dennodenne mi odchádzajú z Instagramu ľudia. Možno len preto, že ma nemajú radi,“ skonštatovala.
Dotýkajú sa jej najmä hejty, ktoré jej prichádzajú. Sama tvrdí, že niekedy ju z toľkej nenávisti rozbolí celé telo. „Snažím sa s tým bojovať, ale ani zďaleka nad tým nevyhrávam. Racionálne vzorce taktiež nepomáhajú. Vety typu – veď ona ťa ani nepozná, môže ti to byť jedno, tiež na mňa neplatia. Možno sa to však jedného dňa zmení, pracujem na tom,“ dodala Ema Müller v júni pre Brainee.
Diskusie sú naživo
Na Slovensku sa v poslednom čase začína klásť čoraz väčší dôraz na duševné zdravie a pohodu. Rovnako je aj cieľom Donaha otvárať dôležité témy, ktoré častokrát zostávajú nezodpovedané a skryté pod rúškom tajomstva. Na diskusiách však nie sú podstatné len samotné témy, ale aj fakt, že prebiehajú naživo. V nadchádzajúcich diskusiách sa môžeš tešiť na témy týkajúce sa vzťahovej toxicity, nástrah digitálneho sveta či rozporu medzi našou slobodou a naučenou morálkou.