Vedec, ktorého médiá označovali za „osobného gerontológa“ prezidenta Vladimíra Putina, sa zaoberal problémami starnutia a predĺženia aktívneho života. Patentovaných mal 13 liekov a 64 doplnkov stravy na základe peptidov, teda chemických zlúčenín organického pôvodu, tvorených aminokyselinami.
100 rokov je minimum
Putin ho v roku 2017 vyznamenal štátnym poriadkom za zvláštne zásluhy v medicíne. Vtedy Chavinson – aj s odvolaním sa na Bibliu a na Guinnessovu knihu rekordov – vysvetľoval petrohradskému serveru Fontanka, že ľudský organizmus je schopný dožiť sa 120 rokov a rozhodne minimálne sto rokov.
Veď Francúzka Jeanne Calmentová sa dožila 122 rokov a Ruska Varvara Semenjakovová 117 rokov, „a tak 100 rokov je minimum“, tvrdil vedec. Lekár v spomínanom interview sľuboval Putinovi ďalších „prinajmenšom 20 rokov“ aktívneho života a označoval ho za „vzor“ s „vynikajúcim potenciálom“.
Skúseného vodcu nikto nenahradí
Medicína podľa neho mala pomôcť predĺžiť život štátnych predstaviteľov, pretože podľa Chavinsonovho tvrdenia nie je nikto schopný nahradiť skúseného vodcu.
Práve objavné využitie peptidov prinieslo Chavinsonovi svetovú známosť, keď s ich pomocou zachraňoval zdravie likvidátorov havárie v Černobyľskej jadrovej elektrárni. Pomáhal tiež ľuďom postihnutým zemetrasením v Arménsku v roku 1988 a ďalším 112 miliónom ľudí po celom svete, napísal petrohradský gubernátor Oleg Ergašev v nekrológu.