Filozofická fakulta v Prahe a jej okolie sa vo štvrtok popoludní stali terčom šialeného strelca. Jeho vyčíňanie má štrnásť obetí, zomrel aj on sám. Záchranári sa starajú o ďalších dvadsaťpäť zranených. Táto tragická udalosť u našich západných susedov pripomína, že podobná krízová udalosť sa môže stať kdekoľvek a kedykoľvek.
Nehraj sa na hrdinu
Aj preto je dobré vedieť, ako sa v takýchto situáciách zachovať. A úplne najdôležitejšie je nehrať sa na hrdinu a nesnažiť sa páchateľa zneškodniť sám. Bezpečnostný expert Stanislav Kazbunda, ktorý pôsobí aj ako lektor odborných predmetov na Policajnej akadémii ČR a inštruktor streľby, pre iDnes hovorí, že bránenie sa pred dlhou zbraňou s optikou je veľmi náročné.
„Veľmi ťažko, naozaj veľmi ťažko, pokiaľ ten strelec použije nejakú aj priemerne výkonnú pušku, tak bežné veci, ktoré sú dostupné na ulici, vás nezachránia. Nemá teda zmysel napríklad schovať sa v aute. Samozrejme nehovoriac o tom, že vo vzdialenosti šesťdesiat či osemdesiat metrov sa aj s priemernou puškou poľovného typu trafí strelec do oka. Z takejto situácie sa nedá vykorčuľovať už preto, že človek jednoducho streľbu z diaľky nečaká. Cieľ strelca vôbec netuší, že je v tej chvíli zameraný. Je to ako na strelnici,” opisuje.
Jednoduchý návod
Ako pokračoval, tieto zbrane sú schopné strieľať presne v horizontoch stoviek metrov, čo je v podstate v rámci námestia celá plocha. „Nie je šanca uniknúť,” dodáva. A ako sa teda v takejto krízovej situácii zachovať? Polícia Slovenskej republiky na svojom facebookovom profile priniesla stručný, no zásadný návod, ktorý ti môže pomôcť.
„Sú to štyri kľúčové slová, ktoré môžu zachrániť život. Uteč, skry sa, zavolaj,” píše sa v príspevku:
- UTEČ na bezpečné miesto, nesnaž sa s útočníkom vyjednávať a neriskuj svoj život.
- SKRY SA v prípade, že by bol útek nebezpečnejší, vypni si na mobile zvuky a vibrovanie.
- ZAVOLAJ políciu v momente, keď to bude bezpečné. Kdekoľvek v EÚ volaj 112, na Slovensku volaj 158.