„Nikdy nezabudnite na svoje dedičstvo. Ste potomkami veľkého Ruska. Veľkých svätcov a vodcov, veľkého Ruska Petra Veľkého, Kataríny Veľkej, veľkej ríše – osvietenej krajiny s veľkou kultúrou a veľkou ľudskosťou. Nikdy sa tohto dedičstva nevzdávajte. Ste potomkami veľkej Matky Rusi, tak s ňou choďte vpred. A ďakujem vám za váš spôsob bytia, za to, že ste Rusi,“ povedal pápež prostredníctvom videokonferencie účastníkom dňa katolíckej mládeže v Petrohrade, píše portál iDnes.
Reakcia Ukrajiny
Hovorca ukrajinského ministerstva zahraničia Oleg Nikolenko v reakcii uviedol, že práve takouto „imperialistickou propagandou“, „duchovnými putami“ a „potrebou“ zachrániť „veľkú matičku Rus“, Kremeľ od začiatku invázie ospravedlňuje vraždy tisícich Ukrajincov a zničenie stoviek ukrajinských miest a dedín.
„Je veľmi nešťastné, že ruské veľmocenské idey, ktoré sú v skutočnosti príčinou chronickej agresivity Ruska, vedome či nevedome zaznievajú z úst pápeža, ktorého poslaním je v našich očiach otvoriť ruskej mládeži oči pred deštruktívnym kurzom súčasného ruského vedenia,“ myslí si Nikolenko.
„Je to naozaj odporné,“ komentoval pápežov výrok bývalý estónsky prezident Toomas Hendrik na Twitteri. „Mimochodom, katolíci v Poľsku, Litve a Bielorusku trikrát viedli povstanie proti tejto ‚osvietenej ríši‘,“ napísal k Františkovým slovám nezávislý bieloruský portál Nexta.
Hovorca Kremľu Dmitrij Peskov v utorok pápeža naopak pochválil. „Pápež pozná ruskú históriu, a to je veľmi dobre. Naše dedičstvo sa neobmedzuje len na Petra Veľkého alebo Katarínu Veľkú, je oveľa starodávnejšie,“ povedal. „Úlohou ruského štátu, spoločnosti, škôl a univerzít je niesť toto dedičstvo k masám. To, že pápež súhlasí s týmto dielom, je veľmi potešujúce,“ dodal.
Improvizácia, bráni sa Vatikán
Vatikánsky hovorca Matteo Bruni ale v pondelok odmietol, že by pápež svojimi výrokmi chcel podporiť imperialistickú logiku či počínanie nejakého konkrétneho politika. „Pápež chcel podporiť mladých, aby uchovali a podporili to, čo je kladné vo veľkom ruskom kultúrnom a duchovnom dedičstve,“ povedal Bruni.
Podľa Vatikánu išlo o improvizovaný výrok. To nie je u Františka nezvyčajné. Pápež sa vo verejných prehovoroch často odkláňa od oficiálnych textov, ktoré Vatikán poskytuje novinárom. Pápež mnohokrát vojnu na Ukrajine odsúdil, len vzácne ale označuje Rusko za agresora.
Na posolstvo k ruskej mládeži odpovedal aj arcibiskup Svjatoslav Ševčuk, hlava Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi. „Očakávam, že pápež vysvetlí veľmocenské myšlienky, ktoré vyslovil. Dúfam, že svoje slová predniesol spontánne a nechcel podporovať imperialistické ambície Ruska,“ uviedol.
Ševčuk dodal, že slová o „Veľkom Rusku Petra I., Kataríny II. a ríši – veľkej, osvietenej krajiny veľkej kultúry a veľkej ľudskosti“ považuje za najhorší príklad imperializmu a extrémneho ruského nacionalizmu. „Tieto slová môžu byť vnímané ako podpora nacionalizmu a imperializmu, ktoré spôsobili dnešnú vojnu na Ukrajine. Podobné vyhlásenia inšpirujú nekoloniálne ambície agresorskej krajiny, ktoré by sme mali odsúdiť,“ povedal.
Taliansky portál II Ssimografo, ktorý sa venuje katolíckym záležitostiam, Františkove slová označil „za zvláštne“ s ohľadom na „citlivý historický okamih.“
Web tiež pripomenul, že Katarína Veľká, ktorá panovala v rokoch 1762 až 1796, anektovala v roku 1783 polostrov Krym do tej doby ovládaný Krymským chanátom – štátnym útvarom Krymských Tatárov. Ruský prezident Vladimir Putin sa minulý rok v decembri verejne prirovnal k cárovi Petrovi Veľkému, keď poznamenal, že Rusko „teraz ovláda Azorské more, o ktoré Peter Veľký tiež bojoval“.
„Zmienky o dejinách ruskej ríše otvorene ukazujú Putinove ciele na Ukrajine ako zjavne imperialistické a stále ešte maximalistické. Putin chystá ruskú verejnosť na dlhú vyčerpávajúcu vojnu na Ukrajine, ktorú potrebuje na ovládnutie ďalšieho ukrajinského územia,“ uviedli vtedy analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny.
Portál iDnes patrí do portfólia vydavateľstva Mafra, ktorého súčasťou je aj Brainee.