Podľa agentúry Reuters je prítomnosť zástupcov Pekingu a Moskvy na podujatí, na ktorom KĽDR bez ostychu predviedla balistické rakety schopné niesť jadrové hlavice, ktoré Bezpečnostná rada OSN s podporou Ruska a Číny zakázala, v kontraste s predchádzajúcimi rokmi, keď sa obe krajiny snažili dištancovať od jadrového programu Pchjongjangu.
Severná Kórea na prehliadke predviedla medzikontinentálne balistické rakety Hwasong-17 a Hwasong-18, informovala severokórejská štátna tlačová agentúra KCNA. Predpokladá sa, že obe rakety majú dostatočný dolet na zasiahnutie cieľov aj na východnom pobreží USA. Nad hlavami desaťtisícov divákov preleteli aj nové útočné a špionážne drony, informovali severokórejské médiá.
Nie je jasné, či severokórejský vodca prehovoril aj k zhromaždeným davom civilistov a vojakov, ale štátne médiá podľa agentúry AP zhrnuli prejav severokórejského ministra obrany Kang Son-nama, ktorý sa oboril na Spojené štáty.
Najnovšia demonštrácia vojenskej sily zo strany KĽDR prichádza v čase, keď je napätie na Kórejskom polostrove najvyššie za posledné roky. Severná Kórea v posledných mesiacoch rekordne zvýšila počet testov zbraní, na čo Soul a Washington reagovali vojenskými cvičeniami.
KĽDR tento rok pozvala na prehliadku ruskú a čínsku delegáciu po prvýkrát od pandémie covid-19. Experti agentúry AP tvrdia, že Kim sa snaží vymaniť z diplomatickej izolácie a zviditeľniť svoje partnerstvo s autoritárskymi spojencami, aby čelil tlaku USA.