Prevrat v pravidlách
Od roku 2012 je možné, aby sa do súťaže prihlásili aj transrodové ženy. V pravidlách sa uvádza, že súťažiace sa nemuseli narodiť ako ženy na to, aby sa mohli zúčastniť.
Prvým takýmto prípadom sa stala Angela Ponce v Španielskej Miss a o deväť rokov neskôr sa v súťaži Miss USA objavila transrodová Kataluna Enroquezová.
Valerie na svojom instagramovom profile zverejnila poďakovanie. Hovorí v ňom o svojich pocitoch a tiež ním chce zdôrazniť to, kým naozaj je. „Je to neskutočné, ale môžem si hovoriť @missnederland 2023. Bola to poučná a nádherná cesta. Som taká hrdá a šťastná, že to nedokážem opísať. Urobila som svoju komunitu hrdou a ukázala som, že sa to dá. A áno, som trans žena a chcem sa podeliť o svoj príbeh, ale som aj Rikkie a to je pre mňa dôležité. Zvládla som to vlastnými silami a užívala som si každý okamih.“
Miluje svoju hrdosť
Na svojom instagramovom profile sa Rikkie Valerie prihovára svojím sledovateľom, no predovšetkým dodáva odvahu takým ako ona, aby sa nevzdávali. „Nikdy nezabudnite, že to dokážeme spolu, že na tejto planéte nie ste sami. Nikdy neprestaň snívať o tom, že budeš svojim dokonalým a sebavedomým TY! Pretože TY to musíš urobiť, ty to môžeš a ty to robíš! Som tu pre teba a som na teba taká hrdá. Nikdy nedovoľ, aby ti niekto hovoril, čo je pre teba dobré, pretože jediné, na čom záleží, je, aby si sa stala najlepšou verziou seba samej. Bez ohľadu na sexualitu, pohlavie alebo akékoľvek iné rozhodnutia. Oslavujte sa každý deň a víťazte nad všetkým! Milujem svoju hrdosť.“
Rikkie Valerie Kollé teraz čaká súťaž Miss Universe, ktorá sa bude konať v Salvadore. Zaujímavosťou je, že súťaž odkúpila Anne Jakkapong Jakrajutatip, ktorá tiež patrí medzi transrodové ženy a zároveň je prvou ženou, ktorá po 71-rokoch tento projekt vlastní.