Elektráreň, ktorú postavila sestra Alphonsine Ciza v 300-tisícovom meste Miti, dodáva elektrinu nie len kláštoru a kostolu, ale aj dvom školám a klinike. Všetko zadarmo. Sestra nepretržite pracuje s tímom mníšok, premazáva stroje a kontroluje číselníky generátora, ktorý je napájaný z neďalekej nádrže.
Bez elektrárne by mali obyvatelia mesta neďaleko hraníc s Rwandou elektrinu len dva-tri dni v týždni na pár hodín.
„My, sestry... nemôžeme fungovať týmto spôsobom, pretože musíme poskytovať množstvo služieb,“ hovorí 55-ročná Ciza pre New York Post. Sestra Ciza najprv ako mladá mníška opravovala elektrické závady v kláštore. Predstavenia kláštora jej preto zariadili štúdium strojnej priemyselnej školy.
Nefunkčný systém
Výpadky sú v Kongu, obrovskej stredoafrickej krajine s približne 90 miliónmi obyvateľov, na každodennom poriadku. Kongo väčšinu svojej elektriny získava z nefunkčného a zle spravovaného hydroenergetického systému. Odhady Svetovej banky ukazujú, že iba 20 percent populácie v Demokratickej republike Kongo má prístup k elektrine.
Cíza, ktorú už omrzelo spoliehať sa na svetlo sviečok a nákladné generátory poháňané palivom, začala v roku 2015 so zbierkou peňazí na výstavbu vodnej elektrárne. Kláštoru trvalo tri roky, kým získal požadovaných 297-tisíc dolárov a postavil elektráreň, ktorý generuje 0,05 až 0,1 MW.
Fed up with relying on candlelight and costly fuel-powered generators, Congolese nun Alfonsine Ciza built a micro hydroelectric plant that provides electricity to a convent, church, two schools and a clinic in her town of Miti https://t.co/iKZbLNQ9N7 pic.twitter.com/Su33AYlI5M
— Reuters (@Reuters) April 21, 2022
Pomáha aj študentom
Vďaka úsiliu Cizy sa teraz študenti strednej školy Miti's Maendeleo môžu učiť počítačové zručnosti skôr z obrazoviek ako z kníh.
„Predtým sa elektrina často zapínala len v noci, keď už deti neboli v škole. Mať vlastnú turbínu je veľká úľava,“ povedala riaditeľka Mweze Nsimire Gilberte.