„Návrh je koncipovaný ako rodovo neutrálny, to znamená, že umožňuje uzatvorenie partnerského spolužitia tak medzi dvoma osobami rôzneho pohlavia (druh a družka), ako aj medzi osobami rovnakého pohlavia,” píše sa v dôvodovej správe.
V súvislosti so zakotvením takéhoto inštitútu by sa mali zaviesť aj určité oprávnenia v prospech spolužijúcich partnerov v oblasti dedenia, informovanosti o zdravotnom stave, ako aj pri nároku na ošetrovné a v ďalších situáciách týkajúcich sa majetkových a iných práv spolužijúcich partnerov.
Spoločná domácnosť
Poslanci z SaS tvrdia, že náš právny poriadok už v súčasnosti pozná „neurčitý a písomne nezachytiteľný” inštitút „osoby žijúcej v spoločnej domácnosti”. Podotkli však, že napríklad pri dedení je veľmi ťažké to dokazovať. „Navyše, osoba žijúca v spoločnej domácnosti nemusí byť vonkoncom so zomretým emočne spätá,” dodali.
V rámci legislatívnej zmeny by sa mohli zaviesť pojmy „spolužijúci partner” a „spolužijúca partnerka”. Predpokladom spôsobilosti uzatvoriť takéto spolužitie by mala byť plnoletosť, neexistencia manželského stavu takýchto osôb, neexistencia pokrvnej príbuznosti.
Len jedno partnerské spolužitie
Stanovené by malo byť i to, že jedna osoba nemôže mať v jednom okamihu uzatvorené viac ako jedno partnerské spolužitie. Partnerské spolužitie by malo zaniknúť napríklad uzatvorením manželstva, keďže jeho zmyslom nie je súbeh s manželstvom, ale alternácia manželstva.
„Z formálnoprocesného hľadiska pre uzatvorenie partnerského spolužitia návrh predpokladá spísanie prejavu vôle uzatvoriť partnerské spolužitie do notárskej zápisnice,” ozrejmili predkladatelia.