"Pozorne sledujte, čo máte urobiť po návrate a spravte to,“ dodal Vladimír Lengvarský po krízovom štábe. Potvrdil, že chcú ľudí motivovať očkovať sa aj peniazmi. „Je v hre plošné odmeňovanie tých, ktorí by sa dali zaočkovať, alebo nejaká lotéria.“
"Odporúčame, aby ľudia cestovali vlastnými autami a aby sledovali každý deň situáciu," povedal Krčméry.
Ústredný krízový štáb sa nedohodol na žiadnych konkrétnych opatreniach proti novým variantom. Do pondelka majú jednotlivé ministerstvá prísť s konkrétnymi návrhmi, ako chrániť Slovensko pred ďalšou vlnou koronavírusu, oznámil minister vnútra Roman Mikulec. Apeluje na ľudí, aby počas leta zostali na Slovensku.
„V princípe ide o to, aby sme získali lepší prehľad o ľuďoch, ktorí sa vracajú z rôznych krajín,“ načrtol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Hovorí napríklad o kontrolách na hraniciach, ale aj lepšej možnosti trasovania v rámci prípravy na tretiu vlnu. Témou rokovania bol aj výskyt delta variantu.
„Súčasne bude dôležitou úlohou informovať obyvateľov, že jedinou slobodou je vakcinácia, pretože záujem o očkovanie v súčasnosti stagnuje,“ doplnil Lengvarský. Občania by mali byť tiež informovaní o potrebe online registrácie cez eHranicu a o tom, za akých podmienok možno cestovať.
Celkovo sa úspešne osekvenovalo 955 vzoriek. Alfa variant bol dokázaný v 878 prípadoch, čo je takmer 92 percent zo skúmaných vzoriek. Beta variant, prvýkrát zaznamenaný v Južnej Afrike, sa objavil v dvoch prípadoch. "Delta variant, ktorý bol prvýkrát zaznamenaný v Indii, nebol potvrdený vo vyšetrovaných májových pozitívnych vzorkách," zdôraznil hlavný hygienik Slovenska Ján Mikas.
V piatich prípadoch boli identifikované ostatné varianty, pričom v troch vzorkách išlo o variant, ktorý bol prvýkrát zaznamenaný v Kolumbii. Do sekvenovania sa zapojili Úrad verejného zdravotníctva SR, Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied a Vedecký park Univerzity Komenského v Bratislave.