Sputnik sa má na Slovensku používať na základe upraveného povolenia Lengvarského predchodcu Mareka Krajčího (OĽANO). Prihlasovanie na očkovanie neregistrovaným Sputnikom V spustili v utorok.
Očkovať by sa malo dať v Lučenci, Bratislave, Michalovciach, Nových Zámkoch, Humennom, Bojniciach, Piešťanoch či Žiline. Prvá osoba má byť zaočkovaná v pondelok 7. júna.
Očkovanie vakcínami Johnson & Johnson sa malo spustiť v máji
Vakcínou od spoločnosti Johnson & Johnson sa na Slovensku zatiaľ neočkuje, hoci Ministerstvo zdravotníctva SR avizovalo, že sa má začať ešte v máji. Ako pre TASR potvrdila hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová, aktuálne je na sklade približne 19.000 dávok týchto očkovacích látok.
„Najväčšie dodávky tejto vakcíny očakávame v treťom a štvrtom kvartáli tohto roka,“ povedala s tým, že touto jednodávkovou vakcínou sa primárne bude očkovať prostredníctvom výjazdových očkovacích tímov.
MZ SR plánuje o jej použití informovať v predstihu predtým, ako bude táto vakcína nasadená do terénu.
Pri vakcíne od Sinovac sa čaká na rozhodnutie EMA
To, či Slovensko v rámci očkovania proti novému koronavírusu využije aj čínsku vakcínu od spoločnosti Sinovac Biotech, záleží od jej schválenia Európskou liekovou agentúrou (EMA). Pre TASR to v stredu po rokovaní vlády povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO).
Hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Magdaléna Jurkemíková pre TASR uviedla, že vakcína sa nachádza v procese priebežného posudzovania, tzv. rolling review zo strany EMA od 4. mája. Priblížila, že ide zatiaľ o poslednú vakcínu zaradenú do rolling review. „Okrem nej sa v procese nachádzajú vakcíny od spoločností CureVac, Novavax a vakcína Sputnik V,“ uviedla.
Podľa ŠÚKL nateraz nie je známe, kedy by vakcína mohla byť registrovaná, keďže proces priebežného hodnotenia závisí najmä od toho, ako rýchlo a v akej kvalite dodáva žiadateľ potrebné informácie o kvalite, účinnosti a bezpečnosti vakcíny.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v utorok (1. 6.) schválila na núdzové použitie vakcínu vyrábanú čínskou spoločnosťou Sinovac Biotech. Vakcína CoronaVac sa stala v poradí druhou vakcínou čínskej výroby, ktorú WHO schválila na očkovanie proti chorobe COVID-19.