Nositeľka Nobelovej ceny za mier ukončila štúdium pred rokom a pol, ale univerzita odložila jej promócie kvôli pandémii. Aktivistka Malála Júsufzajová získala diplom v odbore filozofia, politika a ekonómia. 24-ročná žena síce školu skončila pred rokom a pol, no až dnes je univerzita umožnila slávnostnú ceremóniu, píše portál Sky News.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Malála sa podelila o svoje fotografie v slávnostnej róbe. Fotili ju na akademickej pôde po boku priateľov a manžela Assera Malika. Zdieľala aj fotografiu rodičov, Ziauddiny Júsufzajovej a Toora Pekaia Júsufzaja, ktorí sa k nej nakláňali, aby ju pobozkali na líce.
Jej manžel je na ňu nesmierne hrdý. Dokazujú to aj fotografie, ktoré zdieľala na sociálnych sieťach. „Miesto, kde sme prvýkrát stretli, vyzerá v deň Malálinej promócie o niečo výnimočnejšie,“ napísal na Twitteri.
The place we first met felt a little more special on Malala’s graduation day ? pic.twitter.com/hdNrArnF6M
— Asser Malik (@MalikAsser) November 26, 2021
Mala čas aj pre seba
Dvojica sa zosobášila začiatkom tohto mesiaca v Birminghame. Aktivistka prežila v pätnástich rokoch útok ozbrojenca Talibanu, ktorý ju strelil do hlavy, krku a ramena, keď sa vracala domov zo školy v Pakistane. Odvtedy sa stala obrovským symbolom boja za práva žien, najmä právo na vzdelanie, za čo v roku 2014 získala Nobelovu cenu za mier a stala sa najmladšou nositeľkou tejto ceny v dejinách. V roku 2013 jej udelili Sacharovovu cenu za slobodné myslenie, ktorú od roku 1988 udeľuje Európsky parlament.
Na svoje štúdium spomína len v dobrom. Pre britský časopis Vogue sa vyjadrila, že si konečne našla čas aj pre seba. „Bola som nadšená doslova z čohokoľvek. Aj z toho, že som mohla ísť do McDonaldu alebo si zahrať poker s kamarátmi, navštíviť besedy či rôzne podujatia. Užívala som si každú chvíľu, pretože som dovtedy toho veľa nezažila.“
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Prostredníctvom fondu Malála pokračuje v kampani za vzdelávanie dievčat. V septembri Taliban zakázal afganským dievčatám stredoškolské vzdelanie, keď znovu otvoril školy po celej krajine len pre chlapcov.