TikTok potvrdil, že dvaja jej zamestnanci v Číne a dvaja v USA sa pozreli na umiestnenie Cristininej IP adresy a porovnali ju s IP údajmi neznámeho počtu ich vlastných zamestnancov, aby sa pokúsili zistiť, s kým sa tajne stretávala. „Bolo to naozaj mrazivé a priam strašidelné,“ hovorí novinárka v rozhovore pre BBC.
Cristina nevie, ako dlho ju sledovali ani ako často, ale vie, že sa to stalo minulé leto. „Ak by bola moja poloha monitorovaná 24 hodín denne, 7 dní v týždni, neobmedzovalo by sa to len na moju prácu, čo by tak či tak nebolo v poriadku, ale bol by to zásah aj do môjho osobného života,“ hovorí.
Sledovali ju cez účet jej mačky
Najzvláštnejšie je na tom to, že Cristina bola na svojom súkromnom mobile na TikToku prihlásená v mene svojej mačky Buffy. Jej vlastné meno ani povolanie tam neboli uvedené. Mala asi 170 sledovateľov a počas približne troch rokov pridala zhruba 20 videí s domácim miláčikom.
Rovnako ako väčšina sociálnych sietí, TikTok zhromažďuje pomerne veľa informácií o majiteľoch účtov. Vrátane údajov o polohe, o používanom zariadení či dokonca online aktivít mimo samotnej platformy. K týmto údajom západných používateľov sa v Číne nikdy nepristupuje ani sa neukladajú.
Dotyčných zamestnancov už prepustili
Minulý rok však spoločnosť musela prepustiť niekoľkých svojich zamestnancov, ktorí porušili tieto nariadenia a okrem Cristiny ukradli osobné údaje aj ďalším novinárom. Vlastník TikToku, Bytedance, uviedol, že „hlboko ľutuje“ to, čo bolo „významným porušením“ jeho kódexu správania, a je „zaviazaný zabezpečiť, aby sa to už nikdy nezopakovalo“.
Cristina si zatiaľ ponechala svoj účet otvorený, pretože stále potrebuje prístup k TikTok kvôli práci. Aplikáciu však využíva na novom mobile, ktorý má na svojom pracovisku. A v dôsledku toho, čo sa stalo, obmedzila svoje vlastné aj mačacie účty na všetkých sociálnych médiách. „Naozaj som musela myslieť na svoju bezpečnosť, najmä na digitálnu bezpečnosť,“ hovorí novinárka.