Zamestnanci dodávateľských firiem čínskeho online predajcu textilu Shein pracujú 75 hodín týždenne. A to aj napriek tomu, že spoločnosť prisľúbila zlepšenie pracovných podmienok, píše portál iDnes.cz s odvolaním sa na spravodajský web BBC.
Shein sa bráni
Vyšetrovanie švajčiarskej skupiny Public Eye odhalilo, že nadmerné nadčasy zamestnancov firiem, ktoré zásobujú Shein sú stále bežné. Public Eye nadviazalo na svoju správu z roku 2021, ktorá zistila, že mnohí zamestnanci na šiestich miestach v Guangzhou pracovali nadmerné množstvo nadčasov.
Pre svoju novú správu skupina uskutočnila rozhovory s 13 zamestnancami šiestich tovární v Číne, ktoré zásobovali Shein minulé leto. Nadmerné nadčasy boli pre mnohých pracovníkov stále bežné.
Zástupcovia spoločnosti pre BBC uviedli, že tvrdo pracujú na riešení problémov, ktoré nastolila správa Public Eye. Čínska spoločnosť tvrdí, že urobila významný pokrok v zlepšovaní podmienok.
Rýchlosť je kľúčová
Spoločnosť Shein od svojho vzniku v roku 2008 rýchlo rástla. Ako jeden z mnohých online obchodov zaznamenal boom počas obmedzení súvisiacich s pandémiou koronavírusu.
Firma ponúka širokú škálu lacného oblečenia. Využíva analýzu údajov na predpovedanie dopytu zákazníkov a výrobu odevov v malých sériách. Predaj podporuje rozsiahlymi kampaňami najmä na Instagrame, TikToku, ale aj ďalších sociálnych sieťach. Postupne sa stala jedným z najväčších maloobchodných predajcov módy na svete.
Spoločnosť Shein sa spolieha na tisíce dodávateľov tretích strán, ako aj zmluvných výrobcov v blízkosti svojho ústredia v čínskom meste Kanton. Je tak schopná dodať nový tovar v priebehu niekoľkých týždňov, nie mesiacov.
Zamestnanci nemajú osobný život
„Pracujem každý deň od 8:00 do 23:30 a každý mesiac si beriem jeden deň voľna. Nemôžem si dovoliť viac dní voľna, pretože to stojí príliš veľa peňazí,“ povedal pre Public Eye jeden zo zamestnancov, ktorý sa šitím oblečenia živí už 20 rokov.
Respondenti vo veku od 23 do 60 rokov uviedli, že pracujú v priemere 12 hodín denne, bez prestávok na obed a večeru. Zvyčajne sú v práci šesť až sedem dní v týždni.
Dodali, že ich mzdy zostali od prvého rozhovoru so švajčiarskymi výskumníkmi takmer nezmenené. Pohybujú sa od 6 000 do 10 000 čínskych jüanov mesačne, čo v prepočte predstavuje približne 768 až 1 280 eur. Podľa Asia Floor Wage Alliance je životné minimum v Číne približne 6 512 jüanov.
Podľa kódexu spoločnosti Shein, ktorý platí pre jeho dodávateľov by zamestnanci nemali pracovať viac ako 60 hodín týždenne vrátane nadčasov. Spoločnosť uznala, že ide o dlhodobý problém, keď na to verejnosť v roku 2021 prvýkrát upozornila.
Portál iDnes patrí do portfólia vydavateľstva Mafra, ktorého súčasťou je aj Brainee.