Trendom je prevencia skôr ako korekcia, dopyt je po kozmetických produktoch, ktoré predchádzajú starnutiu, obsahujú filtre proti slnečnému žiareniu. Podľa americkej spoločnosti Circana, ktorá sa zaoberá výskumom trhu, 70 percent zástupcov generácie Z používa pleťové séra proti starnutiu.
Newyorské štúdio Peachy, ktoré ponúka ošetrenie botoxom, hovorí, že ľudia z generácie Z, teda narodení od konca 90. rokov do roku 2010, sú najrýchlejšie rastúcou skupinou zákazníkov. Výrečným príkladom tohto trendu sa tento rok stalo video na tiktoku venované tomu, „čo robiť v 14 rokoch na zastavenie procesu starnutia”.
Baby botox aj tejpovanie
„Táto generácia preberá rutinu starostlivosti o pleť, ktorá je typická pre niekoho staršieho,” hovorí Larissa Jensenová, poradkyňa pre trh s kozmetickými výrobkami v spoločnosti Circana. Keď súčasní dvadsiatnici prichádzajú za dermatologičkou a majiteľkou značky kozmetiky Lorettou Ciraldovou, obracajú sa na ňu najskôr s problémami, ako je akné, väčšina rozhovorov ale skončí pri starnutí.
Vplyvom Instagramu, TikToku a samozrejme Zoomu ľudia pohľadom na vlastnú tvár trávia viac času ako kedykoľvek predtým. Na internete zdieľajú tipy na starostlivosť o pleť s cieľom predísť starnutiu. Týkajú sa používania retinoidov, vitamínu C, používania filtrov proti slnečnému žiareniu, a dokonca aj lepenie pások (tejpov) na tvár a podstúpenie „baby botoxu“. Cieľom je v prvom rade zabrániť vzniku vrások.
Dopyt po produktoch proti starnutiu zo strany ľudí z generácie Z znamená pre firmy príležitosť získať zákazníkov, ktorých predtým nebrali do úvahy, hovorí Rich Gersten, spoluzakladateľ firmy True Beauty Ventures zamerané na predaj kozmetických a wellness produktov. Teraz im ide o účinnosť, rýchle výsledky a cenu, ale stále nie je jasné, ako sa ich preferencie vyvinú s pribúdajúcimi rokmi.
Dôraz na dokonalosť
„Na jednu stranu im ide o pozitívny prístup k telu, autenticitu, vierohodnosť, ale na druhú stranu sa veľmi zameriavajú na prevenciu starnutia. Pri zverejňovaní fotiek používajú aplikácie na ich úpravu a kladú dôraz na dokonalosť,” hovorí Cristina Nuňezová z True Beauty Ventures o generáciu Z. „Na jednej strane je pozitivita, na druhej strach,” dodáva.
Generácia Z toho o starostlivosti o pleť, procese starnutia a vplyvu životného prostredia vie oveľa viac ako ktorékoľvek predchádzajúce pokolenie, hovorí Larissa Jensenová z Circany. Dvadsaťšesťročný Dylan Heberle starostlivosť o pleť považuje za súčasť starostlivosti o zdravie. Krém s ochranným faktorom používa najmä kvôli prevencii rakoviny kože, niečím navyše je to, že zároveň predchádza vzniku vrások. Používanie kozmetických prípravkov na noc považuje za rovnaký zvyk ako napríklad cvičenie.
Generácia Z chce spomaliť proces starnutia, skôr než aby naprávala problém neskôr, hovorí parížska dermatologička Diala Haykalová. To, ako táto skupina popularizovala procedúry zamerané na prevenciu, podľa nej predstavuje najvýznamnejšiu zmenu v kozmetickej dermatológii za posledných 20 rokov.
Chcú vyzerať ako filter
Plastický chirurg Paul Nassif, ktorý sa preslávil vďaka programu o pokazených plastických operáciách na kanáli E!, sa stretáva so stále väčším počtom mladých ľudí, ktorí si nechávajú robiť profesionálne peelingy, chodia na kozmetiku, prípadne si nechajú urobiť drobný zákrok s použitím lasera. Na konzultácie neprinášajú fotografie celebrít, ale seba samých upravených v príslušnom programe.
Otvorenosť, s akou sa generácia Z chová na sociálnych sieťach, pomohla k rastu dopytu po kozmetických procedúrach, hovorí spoluzakladateľka štúdia Peachy Carolyn Treasureová. Keď si títo ľudia nechávajú dávať botoxové injekcie, ošetrenia často filmujú a zdieľajú na sociálnych sieťach alebo zostavia príspevok tvorený fotografiami, na ktorých je vidieť efekty zákrokov.
Na rozmach pokročilej kozmetickej starostlivosti pre mladých ľudí má vplyv aj osveta, kedy sa odborníci aj úplní laici na sociálnych sieťach delia o svoje tipy. To, že je dostupných viac informácií, nemusí vždy znamenať, že sú presné.
Škodia si
Mnoho mladých ľudí potom za kožnou lekárkou Ciraldovou prichádza s problémami, o ktorých si myslia, že súvisia so starnutím, ale v skutočnosti sú spôsobené predčasným používaním drastických chemických prípravkov. Podrobnejšie výskumy ohľadom efektov „predmladzovacích” kúr ešte nie sú k dispozícii.
Nadmiera informácií môže v ľuďoch z generácie, ktorá sa vo svete ešte len rozhliada, vzbudzovať zmätok a úzkosť. „Sme mladí na to, aby sme si robili také starosti kvôli starnutiu,” hovorí influencerka Emma Brooksová.