Takzvaná diplomatická sauna funguje napríklad na fínskej ambasáde vo Washingtone, ale aj na ďalších zastúpeniach severskej krajiny po celom svete. Vlani vznikla novo sauna aj na prízemí fínskej ambasády v Londýne, napísala britská BBC.
Diplomacia sa dá robiť rôzne: prostredníctvom medzinárodných samitov, rokovaní na vysokej úrovni či lákavých recepcií, kde ľudia popíjajú šampanské a jedia vynikajúcu čokoládu. Diplomati z Fínska na to majú ešte svoju tajnú zbraň, jedinečný spôsob, ako komunikovať s ľuďmi. Ale len v prípade, ak sú aktéri ochotní sa vyzliecť, píše sa na webe iDnes.cz.
Formát saunovej diplomacie je jednoduchý. Napríklad fínski diplomati pozvú svoje kontakty na ambasádu v Londýne. Zoznámia sa, dajú si na privítaný pohár, a potom prichádza na rad sauna. Ženy idú zvlášť ako prvé, potom sa vymenia s mužmi. Na konci sa všetci stretnú na ďalší pohárik a niečo malé na jedenie, opísal reportér BBC.
„Sauna predstavuje starú fínsku tradíciu, ide o neoddeliteľnú súčasť tamojšieho spôsobu života,“ hovorí Heli Suominenová z tlačového oddelenia fínskeho veľvyslanectva vo Veľkej Británii. V saunovej diplomacii podľa nej ide predovšetkým o budovanie dôvery a nadväzovanie priateľstva. „Vytvára to dobré prostredie pre úprimné diskusie. Skutočnosť, že nie ste úplne oblečení, veľmi pomáha, pretože sú si všetci rovní a je jednoduchšie zabudnúť na postavenie a tituly,“ dodáva. Podľa nej tak možno prebrať veci viac do hĺbky.
Ako uviedol Federico Bianchi, diplomat pracujúci v Londýne pre Európsku úniu, saunovú diplomaciu si užíva, pretože „je iná“. „Je celkom zvláštne nebyť oblečený a choroby sa spoľahnúť aj na svoj vzhľad a na to, ako vás vďaka tomu vníma váš partner,“ popísal. „Musíte sa spoľahnúť len na slová prednesené v nahote,“ dodal.
Fínski politici používali v minulosti saunu aj pre zásadné diplomatické rokovania. V 60. rokoch vtedajší fínsky prezident Urho Kekkonen viedol v saune niekoľkohodinový rozhovor s vodcom Sovietskeho zväzu Nikitom Chruščovom, aby zmiernil tlak na Helsinki. Rusko nakoniec pristúpilo na fínske požiadavky a umožnilo Fínsku integrovať sa so Západom. V roku 2005, keď fínsku metropolu navštívil ruský prezident Vladimír Putin, vyrazil do sauny s manželom fínskej prezidentky Tarjy Halonenovej. Následne to popísal ako „skvelý zážitok“.
Pre Fínov je saunovanie integrálnou súčasťou každodennosti. V krajine je okolo troch miliónov sáun, rieši sa tu všetko od pytačiek, osláv, zásnub či iných rodinných udalostí. Fínky dokonca skôr v saune aj rodili, v predkresťanských dobách bola sauna považovaná za posvätné, takmer mystické miesto.
Portál iDnes patrí do portfólia vydavateľstva Mafra, ktorého súčasťou je aj Brainee.