Máš rád vyprážané dobroty, alebo skôr zdravé vegánske jednohubky? Falafel je jedno aj druhé. Aj preto ho milujú milióny ľudí po celom svete. Je zdravý, chutný, rýchly na prípravu a v podstate sa nedá pokaziť. Dať si ho môžeš ako prílohu, jednohubky a pokojne ako mäsovú náhradu v plnených tortilách.
Kiežby však bol jeho pôvod rovnako jasný ako dnešné možnosti servírovania. Všetky stopy ukazujú na jednu krajinu, no potom už začínajú len dohady a hádky. Najnovšia časť našej série príbehov slávnych jedál sa venuje práve falafelu.
V rámci série Príbehy slávnych jedál sme ti už priniesli:
- Na chuť jej prišiel takmer každý. Toto je história milovanej pizze
- Hot Dog má naozaj pôvod v psom mäse, jedol sa v Bielom dome aj na Mesiaci
- Kebab je z fast foodu zrejme najzdravší, jedli ho aj v Osmanskej ríši
- Tofu mnohí považujú za novinku, no v skutočnosti má cez 2-tisíc rokov
- Každú sekundu sa predajú desiatky hamburgerov, jeho príbeh začína u Čingischána
- Zmrzlina je 2500 rokov starý symbol leta, jeden kopček spracuješ na 50 líznutí
- Cestoviny sa jedli už pred 7-tisíc rokmi. Taliani si ich bránia, no zrejme pochádzajú z druhej strany Zeme
- Sushi sa jedlo už stovky rokov pred Kristom. S trochou šikovnosti si ho pripravíš aj doma
- Prečo jeme na Štedrý deň kapra a ako sa stal symbolom našich Vianoc?
- Donuty nie sú americký výmysel, mali ich už v starovekom Ríme. Počas vojny ich jedli v zákopoch
- Legendárny Wiener schnitzel je rakúskym národným jedlom, ktoré vymysleli starovekí Rimania
- Plesňový syr sme náhodou objavili v jaskyni, Nivu okrem Česka a Slovenska vôbec nikto nepozná
- Popcorn poznáme už 9-tisíc rokov, takto sa z neho stala neodmysliteľná súčasť sledovania filmov
- Pirohy majú svätého patróna aj osemmetrovú sochu, do Európy ich z Číny mohol priniesť Marco Polo
Kto vymyslel falafel?
Ako sme už naznačili vyššie, pôvod falafelu je sporný ako samotný región, z ktorého pochádza. Za národného jedlo ho považujú Izraelčania - to však rozhorčilo Palestínčanov, ktorí hovoria o krádeži. Medzitým sa ozvali Libanončania, ktorí sa snažili o jeho uznanie čoby ich vlastného jedla. A dokonca sa pridali aj Jemenčania, ktorí sú presvedčení, že zase patrí im.
Fakty však hovoria úplne inak. Napriek všetkým tvrdeniam a protinárokom vznikol falafel takmer určite v Egypte - toto je úplne jasné. Kedy a kým? To už nevieme a zrejme to ani nikdy nezistíme. Podľa niektorých je starý najmenej tisíc rokov, no vo faraónskych textoch nie je odkaz na nič, čo by sa mu podobalo.
Okrem toho rastlinný olej, v ktorom sa vypráža, bol v tom čase príliš drahý na to, aby sa používal na varenie takého jednoduchého jedla. Nereálny je zrejme aj príbeh, že jedlo vynašli koptskí kresťania ako bezmäsité jedlo na pôstne obdobie - neexistujú o tom totiž žiadne dôkazy.
Moderné jedlo
Vyzerá to teda tak, že falafel je v skutočnosti pomerne moderný. V egyptskej literatúre sa objavuje až po britskej okupácii v roku 1882. Je možné, že britskí dôstojníci, ktorí si v Indii obľúbili vyprážané zeleninové krokety, požiadali egyptských kuchárov, aby im pripravili verziu z miestnych surovín.
Falafel vieme vystopovať do Alexandrie, najdôležitejšieho prístavu v krajine a svojho času domovom najväčšej koncentrácie britských a európskych jednotiek. Najprv bola jeho hlavnou zložkou fava fazuľa, ktorá sa pestovala vo veľkých množstvách v okolí a za dynastie Muhammada Aliho sa etablovala ako základ egyptskej stravy.
Jedlo a prísady boli tak úzko spojené, že sa zdá, že pochádza z fazule fava (fūl), takže je možné, že falafel podľa nej dostal aj svoje meno. Z Alexandrie sa falafel rozšíril po celej krajine a získal si takú popularitu, že ďalej na juh sa stal známym jednoducho ako ta‘miyya – doslova „zahryznutie do jedla“.
Z Egypta do celého sveta
Po dobytí Egypta začalo jedlo migrovať, hoci presnú trajektóriu je ťažké rekonštruovať. Krátko po prvej svetovej vojne sa však dostal na územie dnešného Libanonu a v roku 1933 Mustafa Sahyoun otvoril svoj obchod s falafelom v Bejrúte. Približne v rovnakom čase cestoval falafel po pobreží Červeného mora smerom k Jemenu, na sever pozdĺž Stredozemného mora do Turecka a na západ smerom k Líbyi.
Všetci, ktorí si ho osvojili, si ho urobili po svojom. Aj keď vo všeobecnosti ponechali základný recept nezmenený, mierne upravili ingrediencie, aby vyhovovali ich vlastnej chuti alebo aby odrážali rovnováhu miestneho poľnohospodárstva.
Napríklad v egyptskom meste Mersa Matruhh boli fava fazuľa nahradené hyacintovými fazuľkami a trochou hovädzieho mäsa. V Levante sa namiesto neho používal cícer.
Jednoduchý a univerzálny
Základný recept je pritom veľmi jednoduchý - vyprážaný mletý cícer. Samozrejme, každý výrobca má svoje vlastné tajomstvá na vytvorenie špecifickej chuti, textúry alebo farby.
Konzumuje sa po celom svete, milujú ho vegetariáni a je vhodný aj pre vegánov (všetko záleží od prílohy a servírovania, no falafel sám o sebe je v poriadku). Aj keď príbeh jeho vzniku je nejasný, jeho popularita neustále narastá a je na dobre ceste stať sa univerzálnym jedlom naprieč celou planétou.