Gej bar Ruido založil Asiel Caro, 32 ročný rodák z Havany na Kube. Slovensko si ho získalo svojou architektúrou a prostredím natoľko, až sa tu usídlil a žije tu už skoro dva roky.
Z Havany si do nášho hlavného mesta priniesol bohaté skúsenosti v práci v reštauráciách a baroch, a to na rôznych pozíciách. Vo svojom podniku pod Michalskou bránou Asiel organizuje rôzne event-y, párty, teambuildingy a množstvo ďalších aktivít. Vo svojom menu Ru!do „prináša do mesta inú ponuku: tradičné, variované a nové koktaily, propagujúce miestne vinárstva a taktiež aj sezónne ponuky.“
Oslovili sme aj čašníka Ivana ako sa mu pracuje v bare. „Robí sa mi tu naozaj dobre, so šéfom sme zohratí a robíme spolu od úplného začiatku.“
Na teroristický útok, ktorý sa odohral pred Teplárňou sa na Slovensku tak skoro nezabudne. Ivan sa vyjadril, že „po tom, čo sa stalo chlapcom, sa určite necítim tak bezpečne, ako predtým a sú dni keď mám väčšie obavy“. Žiaľ, stáva sa, že niekedy im tabuľu, ktorá oznamuje ľuďom na ulici, kde sa bar nachádza, niekto vezme alebo premiestni a potom ju nevedia nájsť. Oveľa znepokojujúcejšie sú však momenty, keď im ľudia kopnú do dverí. „Naozaj nikdy neviem či nám niekto nevojde so zbraňou alebo partia homofóbov, ktorá si chce riešiť svoje nekonečné komplexy,“ opisuje svoje obavy Ivan.
Čo sa bezpečnosti týka, je treba spomenúť, že Ruido sa nachádza na Michalskej priamo v starom meste, naokolo sa navyše nachádza množstvo ďalších barov, reštaurácií a obchodov. Nie je to žiaden zašitý brloh niekde v tmavej uličke. „Zo strany zákazníkov máme dobré ohlasy: okamžite si všímajú príjemnú atmosféru a aj pocit bezpečia,“ reaguje Asiel na otázku ohľadne spokojnosti zákazníkov a ich pocitu bezpečia.
Rozruch v meste
Názov baru, na Slovensku nie je skomoleninou mena Ruda, ale svoje korene má v španielčine - znamená to rozruch/hluk a práve to je najcharakteristickejším vyjadrením Asielovho zámeru.
Ruido je priestorom, v ktorom si nájde svoje miesto snáď každý, bez ohľadu na to, ako-kto vyzerá, aké sú jeho prednosti alebo odkiaľ je. „Naša kaviareň je priestorom, v ktorom Toto je jednoducho miesto, kde môžeš byť sám sebou bez hanby, môžeš tu ostatným ukázať, že sme všetci rovnakí ľudia. Verím, že ako ľudské bytosti by sme mali spolunažívať, a to v tolerantnom a pokojnom meste.“
Nie je to však len bar či kaviareň, Ruido je tiež tiež miestom, kde môžeš naraziť na umenie. „Naše steny môžu byť platformou pre mladých umelcov a umelkyne, ktorí/é nemajú šancu vyjadriť sa. Máme tu aj „umeleckú miestnosť“, ako ju voláme, je pripravená hostiť malé koncerty, konferencie a stretnutia.“
Do lokality Starého mesta Asiela priviedol zámer ukázať všetkým naokolo, že zapojenie sa do LGBTI+ komunity nie je žiadnym problémom. „Týmto projektom chceme prelomiť najmä tabu, ktoré tu ľudia voči queer komunite stále majú. V Ruide sa môžeme stretnúť na jednom mieste a užiť si navzájom svoju prítomnosť spolu.“
Slovensko ho oslovilo
Na rodáka z Havany spravila naša krajina veľký dojem, až taký, že sa tu rozhodol žiť aj podnikať. „Odkedy som sem v roku 2019 prišiel prvý raz, okamžite som sa zaľúbil do vašej krajiny, prírody a architektúry.“ Asielovi sa najviac zapáčili Vysoké Tatry, staré mesto Bratislavy, malé vinárstva v okolí, Dunaj a fakt, že tu máte až štyri ročné obdobia a Dunaj.