Začiatok roka v mnohých vyvoláva chuť začať plánovať nové cestovateľské dobrodružstvá. A je to úplne v poriadku. Veď keby si ľuďom pred 50 rokmi povedal, že cestovanie po svete bude možné na pár kliknutí, pravdepodobne by ti neverili. Možnosti sú totiž takmer neobmedzené.
Ako však upozorňuje portál Unilad, niektorí odborníci na cestovanie varujú, že znepokojujúce množstvo sveta je jednoducho príliš nebezpečné na to, aby si ho v roku 2024 navštívil. Niektoré svoje plány teda možno budeš musieť prehodnotiť.
Nebezpečná je až pätina sveta
Rešpektovaný britský Úrad pre zahraničné veci, Commonwealth a rozvoj zostavil červený zoznam 24 krajín, ktoré ľuďom neodporúčajú navštíviť kvôli politickým či občianskym nepokojom, závažným zločinom alebo vojne.
Od roku 2024 britská vláda neodporúča cestovať do celého Ruska, Ukrajiny, Iránu, Sudánu, Libanonu, Izraela, Bieloruska a na palestínske územia. Tieto nové prírastky na čiernom zozname sprevádza 18 ďalších krajín. Všetkých 24 krajín spolu predstavuje niečo vyše 20 percent (20,8 percenta) svetovej pevniny, ktorá má rozlohu približne 30 965 383 kilometrov štvorcových.
A ak by si si myslel, že cestovné varovania tu skončili, si na veľkom omyle. Okrem červeného zoznamu ešte existuje aj čierny. Nájdeš na ňom krajiny, do ktorých by si nemal cestovať, pokiaľ to nie je skutočne nevyhnutné.
Nechýbajú obľúbené destinácie Slovákov
Tento zoznam zahŕňa 42 krajín vrátane - Alžírska, Angoly, Arménska, Azerbajdžanu, Bangladéša, Beninu, Burundi, Kamerunu, Kolumbie, Konžskej demokratickej republiky, Džibutska, Ekvádoru, Egypta, Eritrey, Etiópie, Gruzínska, Indie, Indonézie, Pobrežia Slonoviny, Jordánska, Kene, Kosova, Laosu, Malajzie, Mauretánie, Mexika, Moldavska, Mozambiku, Mjanmarska (Barma), Nigérie, Pakistanu, Papuy Novej Guiney, Filipín, Konžskej republiky, Saudskej Arábie, Tanzánie, Thajska, Toga, Tuniska, Turecka, Uzbekistanu či Západnej Sahary.
Ako si môžeš všimnúť, na zozname sa nachádzajú aj viaceré obľúbené dovolenkové destinácie Slovákov. Unilad ale pripomína, že aj keď je tento zoznam pomerne rozsiahly, tieto varovania nenaznačujú, že každý aspekt krajiny je nebezpečný. V konkrétnych oblastiach sa odporúča zvýšená opatrnosť.
Cestovanie z pohľadu Slovákov
Aj slovenské ministerstvo zahraničných vecí má svoj vlastný zoznam nebezpečných krajín, do ktorých neodporúča Slovákom cestovať. Ich varovný systém je rozdelený do štyroch kategórií:
- 1. stupeň - varovanie (výstraha)
- 2. stupeň - zvážiť nevyhnutnosť cestovania (zvážiť nevyhnutnosť cestovania do určitých oblastí)
- 3. stupeň - odporúčanie necestovať (respektíve necestovať do určitých oblastí)
- 4. stupeň - odporúčanie opustiť krajinu
V najvyššom stupni sa momentálne nachádzajú tieto krajiny - Sýria, Jemen, Afganistan, Líbya, Sudán, Irak, Mjanmarsko a Ukrajina.
V treťom stupni nájdeš Pakistan, Ugandu, Tadžikistan, Mauritániu, Nikaraguu, Moldavsko, Rusko, Izrael, Haiti, Gabon, Egypt, Filipíny, Indonéziu, Libanon, Bielorusko a Irán. V druhom stupni sa nachádza ďalších desať destinácií, medzi nimi aj mnohé dovolenkové, napríklad Thajsko, Turecko, Srbsko, Saudská Arábia, Tunisko, Keňa či Jordánsko.
V prvom stupni zase nájdeš aj Francúzsko (zvýšená hrozba teroristických útokov), Mexiko, Švédsko alebo Indiu. Samozrejme, stále platí, že nikto ti nemôže do týchto krajín zakázať vycestovať, no mal by si sa mal na pozore.