V článku ti predstavím tipmi na túry v okolí Bratislavy a Trnavy.
Na vítanie jari nie je nič lepšie ako túra v prírode. S prebúdzajúcou sa prírodou prichádza pestrá paleta príjemných vôní a čvirikania. Pre nadšencov do hubárčenia zároveň začína sezóna.
Začína rásť hliva, veľmi chutné smrčkovce, šupinačka, čírovnice a množstvo ďalších, ktoré si môžeš aj s obrázkami prehliadať v atlase húb po kliknutí na tento odkaz.
Okrem húb majú svoju sezónu aj rôzne druhy liečivých rastlín. Môžeš nazbierať mladé výhonky smreka na smrekový sirup, z púpavy zúžitkuješ aj koreň, aj kvety a dokonca aj listy, ktoré môžeš pridať do šalátu - koreň sa suší, melie a používa sa ako náhrada za kávu. Z kvetov sa zbiera aj podbeľ, ktorý pomáha tlmiť kašeľ.
Sandberg
Tento výlet máš doslova hneď za rohom. Pieskovcová skala pri devíne, v ktorej hniezdi chránené vtáctvo a je plná prehistorických skamenelín, ťa upúta aj krásnymi výhľadmi na Rakúsko s veternými turbínami. Výlet je ideálny aj pre rodiny s deťmi.
Ide o jednoduchú okrunú túru so začiatkom v Devínskej Novej Vsi. Dávaj si však bacha, aby si neschádzal z vymedzených turistických trás, inak si koleduješ o pokutu. Sandberg je súčasťou národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla. Presnú trasu si vieš pozrieť na tejto mape a je dlhá približne 5 kilometrov.
Kršlenica a Jelenia hora
Nasadaj na bus do Plaveckého Mikuláša a sleduj žltú značku. Približne po hodine výšľapu sa pred tebou otvorí pekný výhľad na bralá zoskupené na Kršlenici - patria zároveň k najrozsiahlejším v Malých Karpatoch. Trasa pokračuje po žltej, neskôr po červenej a zelenej značke až na Jeleniu horu, ktorá nesie svoj názov podľa svojho tvaru pripomínajúcim hlavu jeleňa.
Poteší sa aj tvoj Instagram, s hory sú krásne výhľady a vidno stade aj Plavecký hrad. Trasu nájdeš na tejto mape a je dlhá približne 10 kilometrov.
Jaskyňa Driny
Jaskyňa Driny je jedinou sprístupnenenou jaskyňou na západnom Slovensku. Nie je síce najväčšia a nemá takú bohatú výzdobu ako tie v Tatrách, ale za to je domovom množstva netopierov, ktoré ti budú prelietať nad hlavou. V jaskyni nájdeš sintrové záclony so zúbkovitým lemovaním, sintrové jazierka, vodopády a náteky, pagodovité stalagmity a rozličné formy stalaktitov.
Parkovisko leží kilometer od Smoleníc pri rekreačnom stredisku Jahodník. Od parkoviska sa k jaskyni dostaneš cez lesný chodník, ktorý je dlhý kilometer a prevýšenie má cez sto metrov. Vezmi si však dostatočne teplé oblečenie, keďže v jaskyni je pomerne chladno.
Prehliadka trvá pol hodinu a vstup pre dospelého je 9 eur, pre deti do 15 rokov a dôchodcov 5 eur a pre študentov 8 eur. Mapy a podrobnejšie informácie o jaskyni nájdeš na webe jaskyne.
Kláštor Katarínka
Keď už si prišiel do Smoleníc, do Dechtíc to máš len na skok. Hodinu po žltej značke sa dostaneš k zrúcaninám kostola a Kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej, ktorý bol založený v roku 1618. Podľa legendy sa tu mala zjavovať svätá Katarána mladému grófovi a pustovníkovi Jánovi Apponyimu.
V tesnom okolí sa nachádza aj Smolenický zámok a Hradisko Molpír. Tiež je tu aj úzkorozchodná lesná železnica, ktorá slúžila na zvážanie dreva. Dá sa dostať aj na vežu starobýleho kláštora, ale len v termínoch stanovených obžianskym združením, ktoré kláštor spravuje - link na ich web nájdeš tu.
Hrad Pajštún
Zostali z neho síce už len zrúcaniny, patrí však aj tak k jedným z najmohutnejších, aké na Slovensku máme a zároveň stále pomerne zachovalých. Počiatky tohto hradu siahajú až do 13. storočia.
Hradné budovy sa zachovali vo fragmentoch okolo ústredného nádvoria, ktorého plochu prekrýva násyp z poškodených murív. Najsúvislejšie je obvodové murivo palácov a opevnení vstavaných do masívu hradného brala, so zachovanými otvormi okien, arkierov, vstupov, v murive s odľahčovacími oblúkmi a stopami po klenbách.
K hradu vedú nenáročné turistické chodníky z Borinky, Stupavy alebo z Rače. Najrýchlejší prístup je po cca jeden a pol kilometra dlhej značenej trasy z Borinky.