Cez streamovaciu platformu Twitch prúdi každý deň veľa peňazí. Síce je to hlavne prostredníctvom drobných mikrotransakcií rádovo v jednotkách dolárov, napriek tomu si tí najúspešnejší streameri zarábajú mesačne státisíce eur, píše Honza Srp z portálu iDnes.
Nie je ziskový
Najpopulárnejší z nich Tyler Blevins aka Ninja len cez túto platformu vlani zarábal zhruba 140-tisíc dolárov mesačne. Mohlo by to teda vyzerať, že Amazonom vlastnený Twitch je dávno za vodou, keď si môže dovoliť svoje (nielen) najväčšie hviezdy takto kráľovsky platiť, avšak opak je pravdou.
„Poviem to na rovinu: v tejto chvíli nie sme ziskoví,“ priznal v živom vysielaní generálny riaditeľ spoločnosti Dan Clancy. Snažil sa tak ľuďom vysvetliť, prečo musel nedávno siahnuť k radikálnemu opatreniu a prepustiť viac ako päťsto zamestnancov naprieč celým svetom, teda približne tretinu celkovej pracovnej sily.
Neustále doťahovanie
Jednoducho vraj organizačná štruktúra v krátkom čase až príliš narástla a musela sa zase prispôsobiť budúcej situácii na technologickom trhu. Na druhú stranu všetkých fanúšikov upokojuje, že s Amazonom za chrbtom sa budúcnosti báť nemusí. Naopak, prijal vraj všetky kroky, aby tu s nami Twitch bol aj za ďalších päťdesiat, či dokonca sto rokov.
Otázkou je, či nejde o prehnaný optimizmus. Predsa len konkurencia stále posilňuje, Clancy sa navyše od februára sťahuje z lukratívneho juhokórejského trhu. Neustále dohadovanie so streamermi o podiele na zisku alebo prakticky každý druhý týždeň sa meniace pravidlá pre zobrazenie nahoty tiež príliš celkovému dojmu neprospievajú.
Portál iDnes patrí do portfólia vydavateľstva Mafra, ktorého súčasťou je aj Brainee.