Tváre niektorých zo žien, ktoré nevedela polícia identifikovať.Youtube/interpol/
StoryEditor

Operácia Identifikuj ma. Interpol pátra po menách dvadsiatich dvoch zavraždených žien, pomôcť môžeš aj ty

iDnes.cz13.06.2023., 09:00h

Polícia v troch európskych krajinách žiada o pomoc pri identifikácii dvadsaťdva zavraždených žien, ktorých mená zostávajú záhadou. Ich telá, niektoré rozštvrtené, boli nájdené v Nemecku, Belgicku a Holandsku v priebehu tridsaťtri rokov – naposledy v roku 2019.

Lajkuj Brainee.sk na

Identita žien nie je známa, čo doteraz marilo pátranie detektívov po ich vrahoch, uviedla agentúra AP, uvádza sa na webe denníka iDnes.cz.

image

Srbsko zadržalo desiatky ľudí za vyhrážky na internete po streľbách s 17 mŕtvymi

Belgická, nemecká a holandská polícia dúfajú, že sa to zmení vďaka operácii Identify Me (Identifikuj ma), ktorú v stredu začali spoločne s Interpolom. Keby sa k ženám podarilo priradiť s pomocou verejnosti mená, polícia by ich nemusela prinajmenšom ďalej identifikovať podľa ich charakteristických rysov alebo oblečenia – teda napríklad ako „žena s kvetinovým tetovaním“ či „žena s umelými nechtami“.

Najstaršia z odložených prípadov, „dievča na parkovisku“, pochádza z roku 1976. Jej telo sa našlo pri diaľnici A12 v Holandsku. Predpokladá sa, že v čase smrti jej bolo medzi trinástimi a dvadsiatimi rokmi. Interpol na svojich stránkach zverejnil čiernobiele rekonštrukcie tvárí niektorých obetí. Tá od prípadu „dievča na parkovisku“ ukazuje mladú ženu s dlhými tmavými vlasmi a svetlými očami.

Vo vyhlásení Interpol uviedol, že niektoré zo žien pravdepodobne pochádzali z východnej Európy a že ich telá boli možno ponechané v Belgicku, Holandsku a Nemecku, aby zmiatli vyšetrovanie. Väčšina obetí bola vo veku od pätnástich do tridsiatich rokov.

image

Policajti neverili vlastným očiam. V zastavenom aute našli troch ľudí, jahňa, drogy za vyše 10-tisíc a balík čipsov

„Väčšina z dvadsiatich dvoch obetí zomrela násilnou smrťou a niektoré boli pred smrťou tiež týrané alebo hladovali,“ uviedla holandská polícia. Dúfa, že zistenie ich mien by mohlo priniesť aj dôkazy o možných páchateľoch. Mohla by tiež zistiť, či spolu niektoré z prípadov súvisia.

Belgicko predložilo sedem prípadov, Nemecko šesť a Holandsko deväť. „Pri podobných vyšetrovaniach viedlo zistenie totožnosti obete nakoniec k zatknutiu podozrivého,“ uviedla Anja Allendorfová z nemeckej polície.

Interpol zverejňuje podrobnosti o jednotlivých prípadoch na svojich internetových stránkach. Okrem rekonštrukcií tvárí niektorých žien sú tu aj obrázky šperkov a ďalších predmetov nájdených pri ich pozostatkoch a kontaktné formuláre pre ľudí, ktorí by mohli mať o prípadoch nejaké informácie.

image

Mafiáni omylom rozpustili v kyseline nesprávneho mladíka. Rodinu chceli odškodniť, tá peniaze odmietla

Identifikácia žien by tiež mohla pomôcť uzavrieť prípady ich rodinným príslušníkom, uviedla Susan Hitchinová, ktorá koordinuje oddelenie DNA Interpolu. „Je strašné žiť celé tie roky a nemať žiadne správy a nevedieť, čo sa stalo. A akokoľvek môže byť hrozné získať istotu, že ich milovaná osoba zomrela, je to súčasť dôležitého procesu, aby mohli smútiť a posunúť sa ďalej,“ povedala.

„Dúfajme, že verejnosť bude schopná priniesť nejaké nové prvky, ktoré polícia môže použiť a ktoré nakoniec poskytnú totožnosť týchto obetí av ideálnom prípade pomôžu viesť k páchateľovi, ak nejaký existuje,“ dodala.

menuLevel = 2, menuRoute = notsorry/news, menuAlias = news, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
31. október 2024 13:25