Exkluzívne byty často majú aj ich deti a ďalší rodinní príslušníci. Ukazuje to ruský investigatívny portál The Insider. Napríklad dcéra Nikolaje Pankova, zástupcu ministra obrany Sergeja Šojgua, dostala od štátu štvorizbový byt v rezidenčnom komplexe "Dom prezidentského riaditeľstva správy majetku" za 70 miliónov rubľov, čo je približne 850-tisíc eur. Jej otec má oficiálne na starosti boj s korupciou, uvádza iDnes.cz.
Viktor Goremykin, ktorý je riaditeľom Hlavného vojenského a politického riaditeľstva ozbrojených síl, dostal od štátu 141-metrový byt s odhadovanou hodnotou okolo 50 miliónov rubľov. Jeho syn, ktorý pracuje pre tajnú službu FSB, je v registri vlastníkov zapísaný ako majiteľ bytu v moskovskom rezidenčnom areáli Coliseum s hodnotou vyše 30 miliónov rubľov.
Mnoho ruských generálov býva v luxusnom moskovskom bytovom komplexe Smolenskaja Zastava. Zástupca ministra obrany Pavel Popov tam má byt v hodnote 70 miliónov rubľov, ktorý dostal od ruského štátu. Byt v rovnakej hodnote, a tiež od štátu, získal aj vrchný veliteľ pozemných síl Oleg Saljukov.
Výhodné kšefty s armádou
Generáli tiež využívajú svoje postavenie, aby výhodne ťažili z vojenských kontraktov. Námestník ministra obrany a šéf koncernu Kalašnikov Alexej Krivoručko od seba nakúpil zbrane pre armádu. Zákazky od rezortu získal aj syn spomínaného Saljukova.
Podnikateľovi v oblasti nehnuteľností Denis Kitajev, ako švagor vedúceho kancelárie ministra obrany Jurijho Sadovenka, sa zase špecializuje na premenu opustených budov, predtým patriacich pod ministerstvo obrany a predaných za podhodnotenú cenu, na luxusné rezidencie. Napríklad na mieste bývalej Ústrednej experimentálnej vojenskej kartografickej továrne ministerstva obrany v blízkosti Kremľa Kitajev postavil elitný rezidenčný komplex Cloud Nine.
Obyčajní vojaci zatiaľ trpia
Pohodlný život ruských generálov je v ostrom kontraste s tým, čo zažívajú bežní ruskí vojaci. Celková hodnota bytov, ktoré The Insider objavil vo vlastníctve rodiny Šojguovej poradkyne, je 1,43 miliardy rubľov. To skoro 119-krát presahuje hodnotu kompenzácií za padlých vojakov pre ruské rodiny, dodáva portál. Rusko im prisľúbilo 12 miliónov rubľov, 145-tisíc eur.
Príslušníci ruských ozbrojených síl na Ukrajine uvádzajú, že si musia vojenskú výbavu vrátane oblečenia či topánok kupovať sami za svoje peniaze. A aj keď ich zlákali vidinou pekných čiastok, podľa mnohých je realita iná.
V 53 z 85 ruských regiónov nedostali vojaci sľúbené výplaty alebo ich dostali s oneskorením. Sťažujú sa tiež, že namiesto sľubovaných 195 000 rubľov mesačne, zhruba 2400 eur, dostali na bankové účty o poznanie menšej sumy.
Portál iDnes patrí do portfólia vydavateľstva Mafra, ktorého súčasťou je aj Brainee.