Všímavosť každého z nás a ochota pomôcť je kľúčová a môže človeku nielen zachrániť život, ale hlavne odvrátiť vážne dlhodobé zdravotné problémy, až smrť, píše sa v tlačovej správe. Stačí pritom naozaj málo - poskytnúť prvú pomoc včas.
Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby a nezisková organizácia Depaul Slovensko, ktorá pracuje s ľuďmi bez domova, sa obracajú na každého z nás s prosbou. Existujú totiž tri jednoduché kroky, ktoré vedia zachrániť človeku na ulici život.
Zamestnanci nocľahárne vykonali experiment, ktorý ukázal, ako sa Slováci správajú k ľuďom, ktorí bezvládne ležia na lavičke v meste.
Výsledok ťa určite zarmúti.
1. Kontakt
Zastav sa pri človeku ležiacom na zemi a nadviaž kontakt. Spýtaj sa, či nepotrebuje pomoc (možno ju nepotrebuje alebo ju odmietnu).
2. Zavolaj 155 a čakaj na záchranárov
Ak človek nereaguje, prípadne má problémy s dýchaním či viditeľné poranenie, volaj 155. Pred tým sa však treba sa presvedčiť, v akom stave je ležiaci človek.
Operátor ťa bude následne po telefóne inštruovať. Do príchodu záchranky s pacientom – s výnimkou inštrukcií operátora – nehýb človekom, len sleduj stav jeho vedomia a dýchania. Ak nedýcha, začni podľa telefonických pokynov operátora s oživovaním.
3. Pomôž zo zimy do tepla
Ak je ležiaci človek v poriadku, komunikuje s tebou a potvrdí, že nemá žiadne zdravotné problémy, môžeš mu ponúknuť, že mu pomôžeš dostať sa do tepla. Ak má o pomoc záujem, spôsobov je viacero.
Môžeš ho prikryť, vymeniť mokré oblečenie za suché, prikryť osobu termofóliou, poskytnúť mu spacák, deky a podobne. Dôležité však je, čo najmenej daným človekom hýbať.
Iné možnosti pomoci
V Bratislave navyše v zime funguje aj spolupráca medzi mestskou políciou a organizáciou DePaul. Stačí teda zavolať na číslo 159, nahlásiť situáciu a mestská polícia prevezie človeka do nocľahárne.
Môžeš taktiež prispieť na útočisko pred zimou a ulicou prostredníctvom adopcie postele. Pomôcť ľuďom bez domova môžeš aj tak, že finančne podporíš organizácie, ktoré sa o ľudí bez domova v tvojom meste starajú.