Tak takúto nedeľnú bohoslužbu asi nečakali. V kaplnke Trinity College v Cambridgi sa vedecký pracovník Joshua Heath snažil podporiť LGBTI+ komunitu a zmierniť tak konzervatívne cirkevné komentáre. Počas svojho vystúpenia ukázal renesančné a stredoveké maľby ukrižovania, ktoré zobrazovali Ježišovu bočnú ranu, ktorú hosťujúci kazateľ prirovnal k vagíne, uvádza foxnews.
V kázni boli zobrazené tri maľby vrátane diela Jeana Malouela Pietà z roku 1400. Heath na nej poukázal na Ježišovu bočnú ranu a krv tečúcu do slabín. Ďalej predstavil aj dielo francúzskeho umelca Henriho Maccheroniho z roku 1990 „Christi“. Heath tiež čerpal z neerotických zobrazení Kristovho penisu v historickom umení, ktoré podľa neho nabádajú skôr k ústretovej než nepriateľskej reakcii na trans komunitu. „Kristove súčasne mužské aj ženské telo, ktoré tieto historické diela zobrazujú a uvádzajú ako telo všetkých tiel, môžeme prirovnať k transrodovému telu,“ zaznelo v kázni.
Návštevníci bohoslužby však nezdieľali rovnaký názor a odchádzali extrémne pohoršení. „Odišiel som zo služby v slzách. Opovrhujem myšlienkou, že vyrezaním diery do muža, cez ktorú sa dá preniknúť, sa môže stať ženou,“ hovorí člen zboru pre Telegraph. že Publikum a zbor na tradičnej anglikánskej bohoslužbe s prítomnými deťmi bol viditeľne šokovaný a pobúrený.
Dr Michael Banner, dekan Trinity College, sa zastal mladého kazateľa a povedal, že takýto názor je „legitímny“. „Za seba si myslím, že špekulácie boli legitímne . Každý, kto nesúhlasí s interpretáciou, hovorí niečo iné o tejto umeleckej tradícii alebo sa bráni jej aplikácii na súčasné otázky okolo transsexualizmu,“ dodal Dr Banner. Dekan ďalej zdôraznil, že by nikdy nepozval niekoho, kto by sa úmyselne snažil uraziť kongregáciu alebo od koho by sa dalo očakávať, že bude hovoriť proti kresťanskej viere.
„Kázeň skúmala povahu náboženského umenia v duchu provokatívneho akademického skúmania a v súlade s otvorenou diskusiou a dialógom na University of Cambridge,“ vyjadril sa hovorca Trinity College.