Práve kontinuita a konzistentnosť je v oblasti politík výskumu a inovácií kľúčová. FOTO: Reuters
StoryEditor

Konkurencieschopnosť vyžaduje vytrvalosť

14.05.2024, 14:07

Podnikatelia, ako aj výskumné tímy a ich domovské inštitúcie, potrebujú pre najtvorivejšiu prácu predvídateľné prostredie.

Počas minulých dvoch desaťročí sa Slovensko spoliehalo na model rastu založený na zahraničných investíciách a lacnej pracovnej sile, ktorý sa však vyčerpal. Naša ekonomika potrebuje nové motory rastu na to, aby sme ďalej dobiehali vyspelejšie ekonomiky. Je to výzva, ktorá sa dotýka jadra toho, čo definuje súčasnú a budúcu prosperitu Slovenska.

V reakcii na túto výzvu vznikla v rámci reforiem plánu obnovy prvá Národná stratégia výskumu, vývoja a inovácií, ktorej hlavným cieľom je zvýšiť zdroje na výskum a vývoj na úroveň dvoch percent HDP do roku 2030. Z dát vieme, že investície do vedy a inovácií umožnia Slovensku a jeho firmám lepšie sa presadiť na medzinárodných trhoch, výrazne naštartovať národné hospodárstvo a zlepšiť kvalitu života.

image

Ako vyhrať každú debatu

Papier, samozrejme, znesie veľa a v budovách slovenskej štátnej správy ležia tisíce strán kvalitne napísaných strategických dokumentov, ktoré sa nikdy nedočkali realizácie. Jedným z kľúčových rozdielov oproti obdobným pokusom z minulosti je,  že implementácia národnej stratégie pokračuje priam bezprecedentne aj napriek striedaniu vládnych kabinetov. Súčasná vláda Roberta Fica je už treťou v poradí, ktorá sa zaviazala k jej napĺňaniu aj vo svojom programovom vyhlásení.

Stratégia skutočne nezostala ani v šuplíku, ani na papieri. So stratégiou bol schválený aj prvý akčný plán do roku 2026. Z 91 opatrení tohto akčného plánu tejto stratégie sa podarilo naplniť už 23 vrátane zavedenia výkonnostného financovania slovenských vysokých škôl či odmeňovania zamestnancov firiem podielom – takzvaný ESOP. Navyše, tento akčný plán má od roku 2024 aj finančné krytie – nie z eurofondov a z plánu obnovy, ale, opäť bezprecedentne, zo štátneho rozpočtu. Je to jasný signál, že chceme ako krajina prevziať zodpovednosť za vlastnú budúcnosť.

Práve kontinuita a konzistentnosť je v oblasti politík výskumu a inovácií kľúčová. Podnikatelia, ako aj výskumné tímy a ich domovské inštitúcie potrebujú pre najtvorivejšiu prácu predvídateľné prostredie – bez neustálych zmien politík, cieľov a  dostupnosti financovania. Kontinuita vo výskumných a inovačných politikách zároveň signalizuje vážnosť tohto nášho záväzku, a to doma aj vo svete.

Okrem zvyšovania celkových finančných prostriedkov do výskumu a vývoja je kľúčovým cieľom stratégie zabezpečiť kvalitatívnu zmenu v spôsobe, akým sa prostriedky využívajú. Cielime teda aj na zjednodušenie administratívnych procesov, posilnenie spolupráce medzi sektormi a lepšiu koordináciu zdrojov, ktoré je dôležité efektívne alokovať tam, kde majú najväčší dosah. Slovensko sa ako malá krajina musí rozhodnúť, v čom chce byť špičkové, a koncentrovať zdroje len do vybraných oblastí.

Výskum a inovácie nevznikajú vo vákuu – nositeľmi prelomových ideí sú vzdelaní, slobodní a kreatívni ľudia. Preto sa práve táto stratégia sústredí na udržiavanie vysoko kvalifikovaných jednotlivcov doma a ich aktívne lákanie zo zahraničia a obsahuje niekoľko opatrení na zvýšenie kvality domáceho vzdelávacieho systému, ako aj zjednodušovania príchodu a integrácie cudzincov na Slovensku.

Ak bude realizácia tejto stratégie úspešná, vo výsledku sa môže Slovensko posunúť v európskom rebríčku inovatívnosti o 10 miest. Je to však len ukazovateľ – skutočným cieľom sú a musia byť konkurencieschopné firmy, atraktívne a dobre platené pracovné miesta a vyššia kvalita života nás všetkých.

01 - Modified: 2024-04-24 22:00:00 - Feat.: 1 - Title: Že sem príde viac študentov zo zahraničia? Nereálne, hovorí pre HN rektor nitrianskej univerzity (rozhovor) 02 - Modified: 2023-05-23 13:56:40 - Feat.: 1 - Title: Ódor: Slovensko je v mnohých ukazovateľoch na chvoste EÚ, treba to zmeniť 03 - Modified: 2023-06-21 14:52:37 - Feat.: 1 - Title: Slovensko je v počte patentov na európskom chvoste, pred nami sú aj krajiny z V4
01 - Modified: 2024-05-18 10:00:00 - Feat.: - Title: Vedci vytvorili nový ekologický plast. V prírode sa sám rozloží už do pár mesiacov 02 - Modified: 2024-05-09 10:00:00 - Feat.: - Title: Dočkali sme sa prelomového objavu? Vedci vyskúmali baktérie, ktoré premenia akúkoľvek krvnú skupinu na nulku 03 - Modified: 2024-04-22 08:47:57 - Feat.: - Title: Slovenskí vedci pokračujú v rozvoji špeciálnej metódy včasného odhalenia rakoviny 04 - Modified: 2024-04-09 13:49:30 - Feat.: - Title: Vojny a nestabilita prinášajú zlatú éru inovácií 05 - Modified: 2024-03-21 19:00:00 - Feat.: - Title: Bez inovácií budeme mať veľký problém
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
21. máj 2024 00:04