Vyše 200 ekonómov z rôznych európskych krajín nedávno napísalo Európskej komisii list. Vyzývajú ju na zmenu metodológie, ktorú používa vo svojich prognostických modeloch. Na prvý pohľad ide o absolútne nezaujímavú správu. Koho by už len zaujímali nejaké ekonomické modely Európskej komisie? A detto metodológia, o ktorú sa opierajú?
Pozrel som si však zoznam signatárov a spozornel som. Našiel som totiž medzi nimi aj ekonómov extrémne ľavicového zmýšľania. Napríklad takú Marianu Mazzucato, ktorá sa preslávila tvrdením, že takmer všetky inovácie existujú len vďaka štátnym dotáciám.
Moje podozrenie sa v plnej miere potvrdilo, keď som sa začítal do obsahu listu. Jeho autori obviňujú Komisiu z toho, že jej modely sú príliš protrhové a sú zaujaté proti zeleným investíciám. A hneď aj navrhujú riešenie. Komisia by podľa nich mala vo väčšej miere využívať takzvanú ekologickú ekonómiu.
Zo zdanlivej maličkosti sa tak vykľulo niečo oveľa významnejšie. Ide totiž o čísla, ktoré dostanú členovia Európskej komisie ako podklad na svoje rozhodovanie, najmä pokiaľ ide o prijímanie opatrení v boji proti klimatickej zmene. Zmena spôsobu ich počítania môže viesť k úplne iným výsledkom.
To môže mať potenciálne ďalekosiahle dôsledky. Zrazu opatrenia, ktoré v štandardných modeloch nevychádzali dobre, začnú po použití „ekologickej ekonómie“ – ako švihnutím čarovného prútika – vyzerať oveľa lepšie. Presne o toto ide signatárom listu adresovaného Európskej komisii. Nedá sa vylúčiť ani to, že list si objednal niektorý z členov Európskej komisie, prípadne viacerí, aby túto zmenu kurzu mohli zdôvodniť tým, že vlastne zohľadňujú požiadavky odbornej verejnosti.
Podstatné je však niečo iné. Predpokladám, že tí istí ekonómovia dotlačili Komisiu k opatreniam, ktoré nenapĺňajú ich ambície a zároveň poškodzujú ekonomiku. Súdruhom už asi nestačí, že 1 + 1 = 2. Keďže im to takto nevychádza, potrebujú potrápiť čísla tak, aby mohli ospravedlniť akékoľvek opatrenia, ktoré znásilnia ekonomiku. Vizionári predsa nie sú účtovníci a nenechajú sa obmedzovať nejakými jednoduchými výpočtami, však? Veľavravné je, že list podporila aj frakcia Zelených v Európskom parlamente.
Ak opatrenia neprejdú testom reality, riešením nie je zmeniť metodológiu ich hodnotenia. Riešením je presný opak. Ak opatrenia v konfrontácii s realitou zlyhajú, treba ich buď modifikovať, alebo úplne zrušiť. Tie opatrenia, nie metodológiu. Nechcem byť zlým prorokom, ale je možné, že v EÚ možno budeme čoskoro potrebovať petíciu na ochranu základných matematických operácií pri počítaní dosahov legislatívnych návrhov. A už mám aj jej titulok: Viac Excelu pri rozhodovaní!