Podľa mňa medzi najvýznamnejšie historické artefakty, ktoré má v Bratislave zmysel vidieť, je malá tabuľa na Námestí Slovenského národného povstania. Hoci turisti často navštevujú pamätihodnosti ako je Michalská brána alebo Bratislavský hrad, práve Námestie Slovenského národného povstania bolo miestom, kde sa položili základy súčasného politického a ekonomického úspechu Slovenska. „Na tomto mieste sme sa v novembri 1989 rozhodli vziať zodpovednosť za budúcnosť do svojich rúk. Rozhodli sme sa skoncovať s komunizmom a nastoliť slobodu a demokraciu,“ píše sa na tabuli.
Tieto slová sú silné nielen preto, že pripomínajú Slovákov, ktorí vyzbrojení iba sviečkami a svojím pevným odhodlaním vzdorovali chladným novembrovým nociam a požadovali zmenu a lepšiu budúcnosť. Slová pokladám za silné aj preto, ako sú napísané. Stmeľujúce používanie množného čísla udržiava ducha nežnej revolúcie nažive. Udalosti z roku 1989 prepája so zodpovednosťou za našu vlastnú budúcnosť, ktorú máme aj dnes my, členovia demokratických spoločností, stále vo svojich rukách.
V súčasnosti majú Slováci mnoho vecí, na aké môžu byť pyšní. Napríklad na nežnú revolúciu, ktorú viedli. Môžu byť hrdí na demokraciu a hospodárstvo, ktoré vybudovali a na to, že sa úspešne pripojili k európskym inštitúciám.
Zodpovednosť tých, čo boli úspešní, je v tom, že by sa mali podeliť o pozitíva týchto skúseností s tými, čo sa stále snažia dosiahnuť zmenu. V súčasnosti sú ľudia v susediacej Ukrajine pripravení na sledovanie rovnakého európskeho kurzu, aký Slovensko už zaznamenalo. Chcú vytrhnúť zodpovednosť za budúcnosť Ukrajiny z rúk korupcie a útlaku a chcú ju pevne vložiť do rúk ukrajinského ľudu, ktorý zdieľa naše spoločné hodnoty.
Pri dvadsiatom piatom výročí nežnej revolúcie by sme si mali spomenúť na sviečky na Námestí Slovenského národného povstania, mali by sme sa všetci snažiť zdieľať svetlo našich spoločných hodnôt a skúseností a takisto srdečne podporovať ukrajinských susedov, ktorí sa chcú pripojiť k Slovensku – a vlastne ku všetkým z nás, na ceste k slobode a demokracii, k začleneniu a blahobytu. Na uctenie si pokroku Slovenska by sme si mali vyhrnúť rukávy a pomôcť tým, ktorí dnes podstupujú rovnaké reformy s cieľom vybudovať slobodnú a demokratickú spoločnosť. „Len ten, kto si slobodu vybojoval, je jej hoden.“