Rada guvernérov Európskej centrálnej banky na svojom štvrtkovom zasadnutí ponechala nastavenie menovej politiky nezmenené. Podrobné vysvetlenie dôvodov, prečo sme tak urobili napriek rekordne vysokému rastu cien, ktorého sme svedkami u nás doma, na Slovensku, aj za celú eurozónu, uviedla prezidentka ECB Christine Lagardová v úvodnom komuniké na tlačovej konferencii vo Frankfurte nad Mohanom.
Existuje dlhý zoznam dôvodov, ktoré v rôznej miere a intenzite vplývajú na ceny: silné oživenie vyspelých ekonomík po kríze, nedostatok surovín a komponentov najmä pre pandémiu, rekordné ceny energií, fiškálna politika, uvoľnená menová politika, mzdové tlaky a podobne.
Rýchly rast cien vo svete sa prelieva na Slovensko. Vývoj svetových cien energií a potravín je suverénne hlavnou príčinou zrýchlenia inflácie u nás. Tlaky na ceny z domácej ekonomiky sú pomerne slabé. Rýchlo rastúce ceny zatiaľ len veľmi mierne tlačia na rast platov a tie zase zvyčajne len slabo vplývajú na celkový cenový vývoj.
Pri pohľade na vývoj v eurozóne je z môjho pohľadu dôležité povedať, že očakávam, že inflácia v eurozóne ostane na vyšších úrovniach dlhšie, než sme čakali. Tiež chcem podotknúť, že riziká súvisiace s budúcim vývojom inflácie sú dnes jednoznačne smerom nahor.
To, že sme napriek prekvapeniu, ktoré priniesli decembrové a januárové inflačné čísla, nepristúpili k sprísňovaniu, však neznamená, že budeme otáľať s reakciou. V marci budeme múdrejší, budeme mať viac údajov, vedieť viac o tom, ako sa vyvíja ekonomika, trh práce a ako sa rast cien pretavuje do platov. Rovnako budeme vedieť, či sa geopolitické riziká zmiernia alebo nie.
Čo sa týka Slovenska, očakávame, že inflácia bude vrcholiť na jar tohto roku. O nemilé prekvapenia, žiaľ, nie je núdza, no ak sa situácia vo svete upokojí, bude to mať pozitívny vplyv na ceny u nás na Slovensku, tiež v druhej polovici roka.
Kľúčovou vecou bude ďalší vývoj na svetových trhoch s komoditami. Súčasné očakávania na globálnych komoditných trhoch nenaznačujú ďalší výrazný rast cien energií v priebehu tohto roka a ani v ďalších rokoch.
Zároveň sa očakáva postupná normalizácia situácie v globálnej logistike, vo výrobe a v dodávkach surovín a súčiastok. Ak by ani nedošlo k poklesu cien komodít, stabilizácia ich úrovne z definície znamená pominutie inflačných tlakov z tohto zdroja.
Na Slovensku by to znamenalo, že v budúcom roku už regulované ceny nepôjdu hore v takej miere ako v tomto roku. Z týchto dôvodov by inflácia mala poklesnúť výraznejšie začiatkom budúceho roka po pozvoľnom poklese v priebehu tohto roka.
Na záver dodám, že je dôležité, akým tempom ceny rastú. Mierny rast cien je zdravý a stabilný. Rast cien na úrovniach okolo sedem percent želaný nie je.
Úroveň, ktorá je v poriadku, sú dve percentá. To je náš cieľ, kam chceme infláciu dostať. Robíme všetko, čo je potrebné, aby sme boli postupne tam, kde chceme byť, a naplnili svoj mandát cenovej stability.