Od druhej svetovej vojny je americký dolár najvýznamnejšou svetovou rezervnou menou. Pomenovanie „rezervná“ získal dolár preto, že je prostriedkom výmeny pre väčšinu sveta pri obchodovaní s tovarmi, so službami, ale aj s komoditami či dlhom. Od držby centrálnych bánk až po medzinárodný obchod a komoditné transakcie dolár vládol a vládne takmer 90 percentám svetových devízových transakcií.
Už niekoľko rokov však prebieha intenzívna diskusia o tom, ako dlho si dolár dokáže udržať svoj status rezervnej meny, keďže sa objavili hrozby tak zvnútra, ako aj zo zahraničia. Vnútorné hrozby súvisia s ekonomickou nestabilitou Spojených štátov, ktoré už roky zápasia s dvojitým deficitom. To znamená, že americká vláda celé desaťročia hospodári s deficitom, čo zvyšuje vládny dlh. Vonkajšie hrozby zas súvisia s expanziou čínskeho jüanu.
Tieto otázky sa zintenzívnili v súvislosti s najnovšími správami o tom, že Čína uzatvára dohody o používaní jüanu na cezhraničné transakcie s krajinami, ako sú Brazília, Saudská Arábia a Irán, ako aj v súvislosti s polemikami o sankciách proti Rusku pod vedením Spojených štátov. Druhá strana tej istej mince neistôt súvisí s digitálnymi menami, čo vyvoláva u investorov obavy, že môžu prísť o budúcu rezervnú menu v jej zárodku. Ultimatívnou otázkou je, či a ak vôbec skončí dominancia dolára ako svetovej rezervnej meny.
Čo hovoria devízové štatistiky
Podľa štatistiky Banky pre medzinárodné zúčtovanie z októbra 2022 je postavenie amerického dolára vo svetovom menovom systéme neotrasiteľné. Prieskum medzi bankami a zúčtovacími centrami najväčších 52 priemyselne najvyspelejších krajín sveta vrátane najdôležitejších rozvíjajúcich sa krajín ako Rusko, Brazília, Južná Afrika potvrdil, že pri devízových transakciách vrátane derivátov, pri ktorých dochádza ku konverzii jednej meny na druhú, má americký dolár 88-percentný podiel (na báze 200 percent pri dvoch menách v menovom páre).
Druhou najdôležitejšou menou je euro, ktoré má na celosvetovom devízovom obrate v objeme 7,5 bilióna dolárov denne 31-percentný podiel. Jeho podiel navyše za posledné tri roky, keď tento prieskum bazilejská Banka pre medzinárodné zúčtovanie robí, klesol o jeden percentuálny bod.
Zostáva vám 76% na dočítanie.