Ako by ste charakterizovali fungovanie trhu práce vo Švédsku?
No, v mnohých ohľadoch je založený na akejsi spolupráci medzi odbormi a zamestnávateľmi, pričom štát tak trochu presadzuje to, na čom sa dohodnú. Dlhý čas sa štát akoby stiahol z trhu práce a nechal odbory a zamestnávateľov rozhodovať o pravidlách. To sa zmenilo v 70. rokoch a štát oveľa viac zasahoval do trhu práce. Politické strany z celého spektra od sociálnych demokratov po liberálov to chápu tak, že je lepšie nechať strany trhu práce rokovať a dohodnúť sa, lebo tak to ovplyvní zvyšok obyvateľstva.
Takže toto je spoločná politická dohoda?
Myslím si, že áno. Myslím si, že obe strany politického spektra pochopili, že je to vlastne lepšie nechať to na sociálnych partnerov vo Švédsku. Majú medzi sebou akési konštruktívne pracovné vzťahy. Je lepšie, že sa rozhodujú sami.
Takže je to v podstate vyjednávanie o mzdách alebo ide o širšie otázky?
Ide o širšie otázky, nielen o mzdy, ale aj dôchodky sú toho súčasťou. Ďalšou veľkou vecou sú pracovné podmienky vo firme, napríklad koľko hodín sa cez týždeň pracuje. Ak sa navrhujú nejaké zmeny, ako, kedy a kto. Takže všetky druhy dôležitých akoby každodenných pravidiel pre ľudí pracujúcich vo švédskom kontexte.
Zostáva vám 87% na dočítanie.