Debata o tom, či bude mať pravdu ministerstvo financií, ktoré si myslí, že budúci rok nás čaká zdražovanie o 13,5 percenta, alebo NBS, ktorá odhaduje až 18,3 percenta, je nepochybne zaujímavá, no hypotekárny dlžník by mal sledovať predpovede inej autority. O sadzbách totiž bude rozhodovať ECB, a to na základe vývoja inflácie v eurozóne.
Podľa aktuálnej prognózy pre 19 krajín platiacich eurom má byť v budúcom roku inflácia 5,5 percenta a o rok neskôr už iba 2,3 percenta, i keď treba dodať, že v prognóze z júna sa objavili nižšie čísla (3,5 a 2,1 percenta).
To naznačuje, že o dva roky by sa menoví jastrabi mohli meniť na holubice. Najmä ak si uvedomíme, že eurozónu tvoria aj vysoko zadlžené krajiny ako Taliansko, Grécko, Španielsko a Portugalsko, ktoré potrebujú lacné peniaze.
Aj preto je otázne, či sa oplatí ísť do drahších 10-ročných fixácií. Na tie bol ideálny čas na prelome rokov, ako HN vtedy upozorňovali, teda skôr než sa otočila menová politika. Kto si vtedy fixoval hlboko pod dve percentá, môže byť teraz maximálne spokojný.
V inej situácii sú ľudia, ktorí sa rozhodujú dnes. Rozdiely medzi päť- a 10-ročnými fixmi sú menej ako pol percentuálneho bodu. To naznačuje, že priplatiť za to, že sa splátka nezmení až dekádu, by sa mohlo oplatiť. Je tu však aj iný pohľad.
Zostáva vám 39% na dočítanie.