Príjemné jesenné slnko, letom vyhriate more a záplava lodí víta jachtárov, ktorí sa rozhodli vyraziť na Jadran z Chorvátskeho Zadaru. Na jachtárčenie je vraj najlepšia jar a jeseň. Viac vtedy fúka vietor, ktorý je pre prípadné rozvinutie plachty nevyhnutný. A tiež nehrozí, že by cestujúcich upražilo horúce letné slnko.
Hoci aj tá najmenšia z lodí má cenu nad desať miliónov korún, prenájom si môže dovoliť aj bežný turista. Týždeň na mori stojí približne rovnako ako na súši v lepšom hoteli. Za prenájom lode na týždeň zaplatíte okolo 70-tisíc korún. Treba však pripočítať výdavky na jedlo, dopravu do prístavu a z prístavu, poistenie či bývanie v hoteloch. Cena sa tak môže vyšplhať približne na 20-tisíc korún. Nehovoriac o tom, že ak nemáte skúsenosti, treba si priplatiť a prenajať posádku. Už nakladanie jedla ukáže, že na loď nemožno ísť bez skúseností. Nakŕmiť deväť ľudí počas siedmich dní nie je maličkosť.
Po zaplatení kaucie pre prípad poškodenia lode vyrážame na more. Dvanásťmetrová jachta, tri minikajuty a príjemná kuchyňa so všetkými vymoženosťami, ako sú chladnička, drez či teplá voda, sa stáva na týždeň naším prechodným domovom.
Cez ostrovy Hvar a Brač sa popri stovkách ostrovov dostávame do malebných mestečiek s typickými bielymi domami, zelenými okenicami a škridlovou strechou. Výhodou lode je, že môžete objavovať nové dedinky i pláže, alebo sa kúpať uprostred šíreho mora. V Chorvátsku je 50 kompletne vybavených jachtárskych prístavov s 15 tisíckami kotviacich miest na mori a 4 500 na pevnine. Väčšie poskytujú aj technický servis, žeriavy, čerpacie stanice, nehovoriac o reštauráciách, obchodoch a hoteloch.
Aj keď chorvátske more vyzerá priateľsky, ďalej od brehu dokáže veľmi rýchlo zmeniť svoju tvár. Vietor, zima a dážď môžu z pokojného pohojdávania na palube s pivkom v ruke urobiť -- prehnane povedané -- boj o prežitie. Vtedy je lepšie vrátiť sa do prístavu -- chorvátskej "mariny" na bylinkovú pálenku pelinkovac.
StoryEditor