Od júna sa opäť menia maximálne vymeriavacie základy pre odvody do Sociálnej poisťovne. Každý rok sa preratúvajú podľa zákonom určených násobkov priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Vlaňajšiu priemernú mzdu vyrátal Štatistický úrad Slovenskej republiky na 17 274 korún. Maximálne vymeriavacie základy pre nemocenské, dôchodkové, garančné a úrazové poistenie, ako aj poistenie v nezamestnanosti a rezervný fond tvoria jedenapol-, prípadne trojnásobok tejto hodnoty. Ak teda maximálny vymeriavací základ pre nemocenské a garančné poistenie je v súčasnosti 23 738 korún, od júla už to bude 25 911 korún. Pri starobnom poistení, podobne ako pri poistení v nezamestnanosti a pri rezervnom fonde, to bude namiesto 47 475 korún až 51 822 korún. Podľa informácie riaditeľky odboru komunikácie s verejnosťou Sociálnej poisťovne Vladimíry Pôbišovej, poisťovňa predpokladá, že zvýšením maximálneho vymeriavacieho základu jej do tohtoročného rozpočtu pribudne približne 105 miliónov korún.
O koľko viac
Zvýšenie maximálneho vymeriavacieho základu v praxi znamená, že napríklad živnostník, ktorého základ pre daň z príjmov je viac ako dvojnásobok maximálneho vymeriavacieho základu, zaplatí Sociálnej poisťovni približne o 1 345 korún mesačne viac. Cena práce v dôsledku zvýšenia maximálnych vymeriavacích základov pre odvody do Sociálnej poisťovne sa v dotknutých prípadoch zvýši o 1 402 korún. Z nich 1 024 korún odvedie zamestnávateľ a zvyšok zamestnanec.
Podľa nových maximálnych vymeriavacích základov treba zaplatiť odvody do ôsmeho augusta. Minimálny vymeriavací základ sa bude meniť od októbra tohto roka, a to podľa aktualizovanej sumy minimálnej mzdy.
Najväčší nárast u živnostníkov
Keďže samostatne zárobkovo činné osoby a živnostníci odvádzajú z vymeriavacích základov najvyššie percentá, nárast maximálnej hranice pocítia najviac. Na druhej strane, aby spomínaný živnostník platil maximálne mesačné odvody do Sociálnej poisťovne, musel by mať podľa nových podmienok napríklad pri uplatňovaní 25 percentných paušálnych výdavkov (od januára tohto roku je to už 40 a 60 % paušálnych výdavkov) celkové ročné príjmy okolo milióna, respektíve pre maximálne odvody na starobné a invalidné poistenie a do rezervného fondu až približne 1,7 milióna. Keď prekročí túto hranicu, až potom mu výška odvodov zostáva konštantná. "Ktorý malý podnikateľ má takýto výsledok? Je ich veľmi málo," hovorí prezident Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimír Sirotka. Preto zvýšenie poznačí práve ich. Odvody vzrastú napríklad takým firmám, ako sú rodinné podniky, kde otec robí so synom či zamestnáva svoju predtým nezamestnanú dcéru.
Odvody do Sociálnej poisťovne od júla tohto roka
Koho sa to týka:
- Pre zamestnancov s priemernou mzdou sa výška poistného nemení. Poistné sa zvyšuje u zamestnancov, ktorých mzda presahuje maximálny vymeriavací základ, a to na nemocenské poistenie a garančný fond 23 738 Sk, a na ostatné druhy poistenia 47 475 Sk. Týmto zamestnancom sa maximálny vymeriavací základ na nemocenské poistenie a garančný fond na 25 911 Sk, a na ostatne druhy poistenia na 51 822 Sk.
- Zmena maximálneho vymeriavacieho základu ovplyvní tie samostatne zárobkovo činné osoby, ktoré mali daňový základ pre daň z príjmu pre odvod na nemocenské poistenie vyšší ako 569 712 Sk a nižší ako 621 864 Sk. Týmto sa zmení poistné na nemocenské poistenie. Ak mali daňový základ vyšší ako 1 139 400 Sk a zároveň nižší ako 1 243 728 Sk, zvýšia sa im platby aj na ostatné druhy poistenia do sociálnej poisťovne.
Zdroj: Slovenský cech informatiky, účtovníctva a manažmentu