Na Slovensku sa pred šiestimi rokmi potichu rozvíjala nová obchodná sieť s lacnými nápojmi. Značka Drink Point expandovala veľmi rýchlo. Z úplnej nuly vyrástla na veľký reťazec predajní.
Do júna 2011 ich totiž otvorila dokopy 15 a v raste mala pokračovať. Obchody síce nemali jednotný koncept, ale zato ponúkali najlacnejší alkohol široko-ďaleko. Rozrastajúci sa reťazec podporoval a zásoboval spriaznený distribútor nápojov z Toplimo Východ z Košíc.
Maloobchodný biznis následne prebral partnerský topoľčiansky výrobca nealka a minerálok Toplimo, ktorý sa preto vo februári 2012 premenoval na Drink Point. Skupina nápojových firiem spadala do investičného portfólia košického zoskupenia Skyside.
Investičná šťuka z východu Slovenska pritom na počkanie ohlasovala miliónové investície do rôznych rýchloobrátkových segmentov – piva, minerálok, limonád či alkoholu. Začiatkom novembra 2012 však jej maloobchodnú sieť Drink Point zasiahol nečakaný koniec.
Predajne bleskovo pozatvárala a z podnikania sa úplne stiahla. Neúspechy či krachy síce patria k biznisu, ale spôsob, akým firma odišla z trhu, vzbudzuje z dnešného pohľadu pozornosť. Čo má teda spoločné nečakaný pád siete Drink Point s kauzou vytunelovanej českej kampeličky Metropolitní spořitelní družstvo (MSD), ktorá stále zamestnáva protikorupčných detektívov?
Na začiatku česká Toplimo
Práve táto nebankovka z Brna totiž v júni 2012, pár mesiacov pred jej koncom, požičala českej dcére akciovej spoločnosti Drink Point približne 3,5 milióna eur na financovanie jej rozvojových plánov. Podnikateľský zámer firmy Toplimo CZ počítal s otvorením a prevádzkou celej stovky nových obchodov s lacnými alkoholickými a nealkoholickými nápojmi pod hlavičkou Drink Point.
Toplimo CZ svoje dlhy voči MSD nikdy nevrátila. Jej konateľ Martin Holub, ktorý je aktuálne predsedom predstavenstva stavebnej spoločnosti raziacej najdlhší diaľničný tunel na Slovensku, na otázky HN neodpovedal. ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.