Koncom roka 2018 ručil svojou hlavou za to, že v tom čase pripravovaný zákon na zavedenie špeciálneho odvodu pre veľké obchodné reťazce nepovedie k zdražovaniu potravín. Inflácia v januári ukázala, že ich ceny narástli.
Aj keď sa negatívne predpovede naplnili, generálny riaditeľ sekcie potravinárstva a obchodu na ministerstve pôdohospodárstva Milan Lapšanský na svojej stoličke zotrval. Začiatkom decembra zase vysoko postavený úradník na ministerstve Gabriely Matečnej zaútočil na nemecký diskontný reťazec.
Nepáčili sa mu jeho ceny slovenských potravín. Lidl napokon Matečnej úradníkovi odkázal, že porovnával štandardné predajné ceny výrobkov v jeho predajniach s akciovými cenami v iných reťazcoch.
Milan Lapšanský pritom pred nástupom do štátneho úradu v novembri 2016 podnikal najmä v potravinárstve. V súčasnosti už bývalý biznismen z Nitry na otázky HN k jeho predošlému pôsobeniu v súkromnom sektore nereagoval.
Redakcia HN sa preto obrátila na Lapšanského aj prostredníctvom komunikačného odboru rezortu pôdohospodárstva, odpovedí sa však nedočkala. HN preto rekonštruujú biznis príbeh vplyvného ministerského úradníka prostredníctvom verejne dostupných zdrojov.
Výrobca kávových kapsúl
Nitriansku firmu Deleon, budúceho výrobcu kávových kapsúl do kávovarov Dolce Gusta a Nespresso, Lapšanský zakladal v marci 2012. O rok neskôr do podniku pribral viacero nových investorov a vďaka zvyšovaniu základného imania prešiel jeho podiel do minority.
Medzi nových spoločníkov patrili i tajomné cyperské schránky Freshmind Investment, Pearsfield, Pust Vsigda Budet Solnce a Vivs Investment z Malty s utajenými majiteľmi. Deleon, v ktorej bol Lapšanský i jedným z konateľov, získala v januári 2014 eurofondový príspevok vo...
Zostáva vám 85% na dočítanie.