Zomrel lekár a profesor Pavel Traubner, odišiel vo veku 83 rokov.
Traubner bol súčasťou židovskej komunity a ako dieťa unikol deportácii do koncentračného tábora. Počas druhej svetovej vojny sa pred nacistami ukrýval v horách spolu so slovenskými partizánmi. Jeho smrť verejnosti oznámil na sociálnej sieti jeho priateľ a bývalý minister zahraničia Pavol Demeš.
"V noci odišiel na večnosť mimoriadny človek, šarmantný bojovník, ktorý celý život pomáhal ľuďom a rozdával optimizmus. Mal som ho veľmi rád. Odpočívaj v pokoji pán profesor. Manželke Katke a rodine, prajem veľa síl v týchto ťažkých chvíľach.." napísal Demeš.
Vyjadrilo sa aj zastúpenie Československej židovskej televízie, ktorá vyzdvihla úspechy profesora. "Včera nás krátko pred polnocou navždy opustil profesor Pavol Traubner, popredný slovenský neurológ, ale predovšetkým veľký človek a osobnosť, ktorá v posledných 30 rokoch v sebe zosobňovala ducha, JIDIŠKEIT a identitu slovenskej židovskej komunity," napísali vo vyjadrení.
Televízia pripomenula práve detstvo profesora a priblížila, že bol vtedy ako židovské dieťa vystavený perzekúcii. "Bojovníkom zostal až do posledných chvíľ svojho života. Naše myšlienky zostávajú so smútiacou rodinou, predovšetkým s jeho manželkou Katkou, s ktorou tvorili nerozlučiteľnú dvojicu a súčasne aj s jeho oboma dcérami Ronnie a Wandou," napísali.
Producentka a herečka Wanda Adamík Hrycová uviedla, že odišla veľká osobnosť, ktorá nikdy nikomu neodmietla pomoc.
Osobnosť medicíny
Traubner prednostom I. neurologickej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave, dekanom Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a predsedom štátneho fondu Pro Slovakia.
Bol taktiež čestným predsedom Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku. Mal aj úlohu vo vláde, kedy v roku 2015 bol podpresedom Výboru pre národnostné menšiny a etnické skupiny Rady vlády Slovenskej republiky pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť. S manželkou Katarínou majú dcéry Roni a Wandu.
Pavel Traubner sa narodil 2. mája 1941 v Ilave, jeho matka poštárka a jeho otec zubár. Na strednú školu chodil v Bratislave a následne pokračoval na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského, kde získal titul MUDr.
Traubner sa špecializoval v svojej praxi na choroby nervového systému. "Prekonal náročnú cestu medicínskeho štúdia, klinickej práce, získal mnohé atestácie, dosiahol najvyšší vedecko-pedagogický titul univerzitného profesora, ale nestratil ľudskosť, vzťah k trpiacemu človeku, úctu k životu. Tieto jeho vlastnosti sú nielen prejavom jeho vysokokvalifikovanej mnohoročnej odbornej činnosti, spoločenskej angažovanosti, ale predovšetkým rodičovského vzoru a osobných hodnôt," píše o ňom odborný časopis Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie.
Destvo počas vojny
Počas Slovenského národného povstania sa v horách ukrývali spolu s partizánmi aj deti. Pavlov otec, ktorý bol zubárom v Ilave, mal počas II. svetovej vojny výnimku ako hospodársky užitočný Žid. Vďaka tomu sa neocitol v prvej vlne deportácií.
Niektorí obyvatelia Ilavy sa obohatili na majetku Židov, zatiaľ čo iní im pomáhali prežiť. Pomoc prišla aj od ľudí zo Zliechova. Pavlov otec mal v tejto oblasti mnoho pacientov, väčšinou chudobnejších, ktorí mu boli vďační za lacné a kvalitné zubné ošetrenie. Pavlova matka pracovala niekoľko rokov na pošte v Zliechove a bola tam obľúbená. Bohužiaľ, Pavlova babička nevládala odísť do hôr s rodinou a zahynula v Osvienčime.
Traubner vychoval mnoho mladých lekárov a bol autorom vedeckých publikácií a článkov, významne prispel k rozvoju neurológie na Slovensku. Na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského sa venoval vzdelávaniu a výchove mladých lekárov, z ktorých mnohí sú dnes uznávanými odborníkmi v oblasti neurológie.
Okrem svojej odbornej činnosti sa aktívne venoval verejnej osvete a vzdelávaniu o neurologických ochoreniach. Jeho snaha zvyšovať povedomie a podporovať prevenciu prispela k lepšiemu porozumeniu neurologických problémov medzi ľuďmi.
Počas svojej kariéry získal mnoho ocenení a uznaní za svoje odborné a pedagogické zásluhy. Bol členom viacerých odborných spoločností a organizácií. V rámci svojich príspevkov sa vyjadroval aj k novým metódam liečby.