V Iráne verejne popravili muža odsúdeného za znásilnenie desiatok žien, ďalšieho muža odsúdeného za vraždu obesili úrady druhýkrát. Informovali o tom agentúry.
Irán je krajinou s druhým najvyšším počtom popráv na svete. Mnohé rozsudky smrti a popravy sú kritizované ľudskoprávnymi organizáciami, pretože podľa nich sú priznania k zločinom vynútené alebo sa jedná o tresty za politické činy či prejavy slobody slova.
Lekárnik Mohammad Alí Salám bol popravený obesením na cintoríne v západoiránskom meste Hamadán v utorok ráno. Zo znásilnenia ho obvinilo okolo dvesto žien. Podľa agentúry AP zločiny spáchal v priebehu posledných dvoch dekád.
Verejné popravy mužov odsúdených za znásilnenie nie sú v Iráne výnimočné. V roku 2003 boli popravení traja muži odsúdení v 12 prípadoch znásilnenia.
Muži znásilnili ženy potom, čo ich vlákali do úradu neschválenej kliniky plastickej chirurgie a omámili anestéziou, napísala stanica Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda (RFE/RL).
Ďalší muž v Iráne bol popravený obesením dnes. Ahmad Alízáde bol odsúdený za vraždu, ku ktorej sa podľa ľudskoprávnych organizácií priznal pod nátlakom.
Popravený mal byť už v apríli, ale po asi 30 sekundách mu rodina obete prejavila odpustenie, Alízáde bol sňatý z oprátky a úspešne privedený k vedomiu. Nepodarilo sa mu však dosiahnuť dohodu o odškodnení s rodinou obete, čo viedlo k dnešnej poprave, napísala agentúra AFP.
V roku 2023 bolo v Iráne popravených 834 ľudí, uvádza správa organizácie IHR. Viac ako polovica z nich bola odsúdená za delikty spojené s drogami. Medzi popravenými však boli aj dvaja ľudia odsúdení za rúhanie (konkrétne za propagáciu ateizmu), jeden muž za cudzoložstvo a najmenej osem ľudí za účasť na demonštráciách.