Mozambická polícia od začiatku povolebných protestov na konci októbra zabila v tomto africkom štáte už najmenej 20 ľudí. Polícia dnes proti tisíckam protestujúcich v hlavnom meste Maputo použila slzotvorný plyn, demonštrácia bola doteraz najväčším protestom proti vláde víťaznej strany Frelimo a novozvolenému prezidentovi Danielovi Chapovi.
Juhoafrická republika v dôsledku stupňujúceho sa násilia uzavrela svoju hranicu so susednou krajinou. Píšu o tom agentúry.
Videá na sociálnych sieťach ukazujú davy mladých Mozambičanov, ako zatarasujú ulice kameňmi a horiacimi pneumatikami. Ľudskoprávna organizácia Amnesty International v stredu uviedla, že od začiatku protestov v krajine na konci októbra najmenej 20 ľudí zomrelo a stovky ďalších boli zranené.
K protestom v Mozambiku vyzvali tunajší opoziční lídri a ich priaznivci, ktorí spochybňujú výsledky parlamentných a prezidentských volieb z 9. októbra. Vyhrala v nich už 49 rokov vládnuca strana Frelimo a jej prezidentský kandidát Chapo.
Hlavný opozičný kandidát na prezidenta Venancio Mondlane viní stranu Frelimo zo sfalšovania výsledkov v prospech jej kandidáta Chapa. Chapo bol vyhlásený za víťaza prezidentských volieb so ziskom 70 percent hlasov.
Mondlane, ktorý sa umiestnil na druhom mieste s 20 percentami hlasov, údajne ušiel z krajiny po tom, ako boli pred vyhlásením výsledkov zabití dvaja jeho asistenti.
JAR hranicu s Mozambikom najprv uzavrela skôr v tomto týždni a dnes ju čiastočne otvorila, aby umožnila pohyb obmedzenému počtu nákladných vozidiel a áut, ktoré tu uviazli. JAR svoje rozhodnutie rýchlo vzala späť po tom, ako na juhoafrickej strane hľadalo útočisko 15 zamestnancov mozambického hraničného priechodu, uviedla agentúra pre správu hraníc Juhoafrickej republiky.
"Tvrdia, že protestujúci sú na ceste a práve prešli oblasťou, kde sa odbavujú kamióny a niektorí cestujúci. Všetko tam vyrabovali, vzali počítače a vykradli kamióny, situácia je jednoducho zlá, "povedal zástupca juhoafrickej agentúry Mike Masiapato.
Mosambické úrady tento týždeň pohrozili, že na potlačenie protestov v krajine nasadia armádu, a obvinili demonštrantov zo snahy zvrhnúť demokraticky zvolenú vládu. Organizácie na ochranu ľudských práv označujú postup vlády proti protestujúcim za najhorší zásah za posledné roky.