Ceny ropy mierne klesajú. Predĺžili tak výpredaj z predchádzajúceho dňa spôsobený prezidentskými voľbami v Spojených štátoch, pretože silnejší dolár a správa o nižšom dovoze ropy do Číny prevážili nad možnými rizikami spojenými s budúcou ponukou na trhu kvôli víťazstvu republikána Donalda Trumpa vo voľbách a obmedzeniam ťažby kvôli hurikánu Rafael.
Okolo 17:40 nášho času cena severomorskej ropy Brent klesala o 0,1 percenta na 74,83 dolára za barel. Cena americkej ľahkej ropy WTI v rovnakom čase strácala 0,2 percenta a surovina sa predávala za 71,58 dolára za barel.
Na pokles ropy tlačí silný dolár a slabý dopyt, uviedol analytik Saxo Bank Ole Hansen. Naopak rast cien podporuje potenciálne zvýšenie sankcií voči Iránu a Venezuele po nástupe Trumpa a tiež konflikt na Blízkom východe.
"Niektoré z týchto potenciálnych faktorov nebudú mať v dohľadnej dobe žiadny dopad, ale všetky sa sčítajú do súčasného príbehu, ktorý spôsobuje obchodovanie v súčasnom úzkom rozpätí," dodal Hansen. Ak sa neobjaví výraznejšia geopolitická eskalácia, budú v krátkodobom výhľade podľa neho ceny skôr klesať.
Trumpova politika je tiež viac naklonená podnikaniu, čo by mohlo podporiť celkový hospodársky rast a zvýšiť dopyt po pohonných hmotách, upozornila analytička firmy Philip Nova Priyanka Sachdevaová.
Dolár sa dnes drží blízko štvormesačných maxim, pretože investori sa pripravujú na dnešné rozhodnutie centrálnej banky USA (Fed) o sadzbách. Silný dolár zdražuje ropu pre neamerických investorov, ich záujem o ropu potom klesá.
Tlak na pokles spôsobujú tiež údaje, podľa ktorých sa dovoz ropy do Číny v októbri znížil medziročne o deväť percent. Pokles zaznamenal už šiesty mesiac po sebe.
Očakáva sa, že Trump opätovne zavedie svoju prísnu sankčnú politiku na vývoz iránskej ropy. To by podľa odhadu firmy Energy Aspects mohlo znížiť dodávky až o jeden milión barelov denne. Vo svojom prvom funkčnom období Trump tiež zaviedol prísnejšie sankcie na venezuelskú ropu. Tieto opatrenia súčasná vláda Joea Bidena na krátky čas zrušila, neskôr ich obnovila.
Podporu trhu poskytuje zníženie dodávok. V Mexickom zálive bola kvôli hurikánu Rafael prerušená produkcia asi 304.418 barelov ropy denne, čo je zhruba 17 percent produkcie, napísala agentúra Reuters.